Po letech takřka nepřetržitého růstu zažívají kapitálové trhy v letošním roce prudší výkyvy. Nemovitosti jsou oproti tomu méně náchylné na náhlý růst nebo propad cen než akcie, a proto jsou vhodným doplněním investičních portfolií. A není nutné si hned kupovat byt či dům. Čechům se v posledních pár letech značně rozšířily možnosti investovat "do cihel" i nepřímo přes realitní fondy, jejichž řady se neustále rozrůstají. Tento fenomén byl i tématem diskusního setkání, které minulý týden uspořádaly Hospodářské noviny.

"V letošním roce je většina smíšených portfolií nebo dluhopisových fondů v minusu nebo se blíží nule, a proto realitní fondy fungovaly jako stabilizační prvek, byť jejich výnosy nebyly nikterak vysoké," řekl Libor Pliml, investiční poradce ve společnosti Broker Consulting. Češi jsou z jeho zkušenosti velmi konzervativní a raději se spokojí s nižším výnosem, než aby se vystavili většímu riziku, že na investici prodělají.

"Zaznamenal jsem hodně přesunů financí z akciových portfolií do něčeho stabilnějšího, dokonce i do termínovaných vkladů," uvedl Pliml s tím, že se lidé začínají bát poklesu akciových trhů. "Z tohoto pohledu mají realitní fondy nezastupitelné místo," doplnil.

Úrokové sazby rostou, ale zpomalení ekonomiky zřejmě nebude tak hluboké, podotkl další z debatérů Aleš Prandstetter, hlavní investiční stratég společnosti ČSOB Asset Management. "Ochlazení může přijít za relativně dlouhou dobu. Nemusí to být příští a možná ani ten další rok," říká Prandstetter.

Krátkodobé oslabení hospodářství investor u komerčních nemovitostí prakticky nepozná, podotkl David Mazáček z Institutu strategického investování (ISTI) při VŠE. Smlouvy na pronájem kanceláří nebo obchodních ploch se totiž podepisují zpravidla na pět a více let.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru