Objem peněz, které z Česka posílají domů zahraniční pracovníci, výrazně roste. Loni takto z tuzemska odteklo 47,6 miliardy korun, meziročně o sedm miliard více.

Zhruba třetina této sumy míří na Ukrajinu. Na druhém místě jsou Slováci. Finance domů posílají často i Rusové a Vietnamci. Údaje o tom, kolik peněz posílají zahraniční pracovníci domů, odhaduje Český statistický úřad z průzkumů mezi cizinci v Česku.

Dnešní situace se podobá období před hospodářskou krizí. Mezi lety 2005 a 2008 se díky poptávce firem počet pracovníků z Ukrajiny zdvojnásobil a podobně rostl i objem peněz, které Ukrajinci posílali domů. S příchodem krize však klesal jak počet cizinců zaměstnaných v Česku, tak i množství financí, jež odtékaly do zahraničí. Zlom přišel až v roce 2014.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru