Objem peněz, které z Česka posílají domů zahraniční pracovníci, výrazně roste. Loni takto z tuzemska odteklo 47,6 miliardy korun, meziročně o sedm miliard více.

Zhruba třetina této sumy míří na Ukrajinu. Na druhém místě jsou Slováci. Finance domů posílají často i Rusové a Vietnamci. Údaje o tom, kolik peněz posílají zahraniční pracovníci domů, odhaduje Český statistický úřad z průzkumů mezi cizinci v Česku.

Dnešní situace se podobá období před hospodářskou krizí. Mezi lety 2005 a 2008 se díky poptávce firem počet pracovníků z Ukrajiny zdvojnásobil a podobně rostl i objem peněz, které Ukrajinci posílali domů. S příchodem krize však klesal jak počet cizinců zaměstnaných v Česku, tak i množství financí, jež odtékaly do zahraničí. Zlom přišel až v roce 2014.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.