Nový člen bankovní rady ČNB Aleš Michl se rozhodl vyřešit konflikt zájmů tím, že svůj podíl v investiční firmě Robot Asset Management SICAV převede do svěřenského fondu. S privátním byznysem tak naložil obdobně jako premiér Andrej Babiš, jemuž dělal dříve poradce. Tak jako u Babiše a jeho koncernu Agrofert se ale i v tomto případě objevují pochybnosti, zda střet zájmů byl skutečně zažehnán. I Michl může profitovat z toho, jak firma − podléhající regulaci ČNB − bude růst i v jeho nepřítomnosti.

Sám nový centrální bankéř v dopise investorům, kteří vložili peníze do "jeho" podfondu Quant, naznačil, že je definitivně neopouští, protože nechce zklamat jejich důvěru. Připustil, že původně zvažoval i prodej podílu, ale nakonec dal přednost variantě se svěřenským fondem. "Kdo mě zná, ví, že bych to (prodej) neudělal, protože řada klientů je v podfondu Quant kvůli mně, vzájemně si věříme, jsme rodina," napsal v minulých dnech.

Investorům Michl rovněž sdělil, že správcem svěřenského fondu jmenoval advokáta Petra Muchu, "kterému plně důvěřuje".

90 procent

Takový objem investic má "Michlův" fond nyní na termínovaných vkladech v českých bankách a v krátkodobých směnkách. Zbytek je v amerických akciích. Na konci října měl fond celkový majetek ve výši 477 milionů korun.

Pro HN k tomu dále doplnil, že po dobu trvání svěřenského fondu nebude mít nikdo nárok na plnění z tohoto fondu. Upřesnil také, že není v pozici obmyšleného (komu plyne ze svěřenského fondu prospěch), a vzdal se práva fond jakkoliv ovlivňovat. Pokud by se i přesto někdy do střetu zájmů dostal, je prý připraven postupovat podle zákona o střetu zájmů, zákona o ČNB a etického kodexu ČNB. "Je mi ctí pracovat pro Českou národní banku, a proto činím maximum pro to, abych neohrozil reputaci nejen své osoby, ale ani ČNB," dodal Michl.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru