Nový člen bankovní rady ČNB Aleš Michl se rozhodl vyřešit konflikt zájmů tím, že svůj podíl v investiční firmě Robot Asset Management SICAV převede do svěřenského fondu. S privátním byznysem tak naložil obdobně jako premiér Andrej Babiš, jemuž dělal dříve poradce. Tak jako u Babiše a jeho koncernu Agrofert se ale i v tomto případě objevují pochybnosti, zda střet zájmů byl skutečně zažehnán. I Michl může profitovat z toho, jak firma − podléhající regulaci ČNB − bude růst i v jeho nepřítomnosti.

Sám nový centrální bankéř v dopise investorům, kteří vložili peníze do "jeho" podfondu Quant, naznačil, že je definitivně neopouští, protože nechce zklamat jejich důvěru. Připustil, že původně zvažoval i prodej podílu, ale nakonec dal přednost variantě se svěřenským fondem. "Kdo mě zná, ví, že bych to (prodej) neudělal, protože řada klientů je v podfondu Quant kvůli mně, vzájemně si věříme, jsme rodina," napsal v minulých dnech.

Investorům Michl rovněž sdělil, že správcem svěřenského fondu jmenoval advokáta Petra Muchu, "kterému plně důvěřuje".

90 procent

Takový objem investic má "Michlův" fond nyní na termínovaných vkladech v českých bankách a v krátkodobých směnkách. Zbytek je v amerických akciích. Na konci října měl fond celkový majetek ve výši 477 milionů korun.

Pro HN k tomu dále doplnil, že po dobu trvání svěřenského fondu nebude mít nikdo nárok na plnění z tohoto fondu. Upřesnil také, že není v pozici obmyšleného (komu plyne ze svěřenského fondu prospěch), a vzdal se práva fond jakkoliv ovlivňovat. Pokud by se i přesto někdy do střetu zájmů dostal, je prý připraven postupovat podle zákona o střetu zájmů, zákona o ČNB a etického kodexu ČNB. "Je mi ctí pracovat pro Českou národní banku, a proto činím maximum pro to, abych neohrozil reputaci nejen své osoby, ale ani ČNB," dodal Michl.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Jak se na věc dívají bývalí členové bankovní rady, ČNB i Michlův partner v podnikání Pavel Kohout?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru