Do 21. ročníku soutěže Exportní cena DHL, nad kterou převzal CzechTrade jako již tradičně záštitu, se přihlásilo celkem 145 firem, které soutěžily v kategorii Malá společnost, Středně velká společnost, Globální exportér a Exportér teritoria, kterým byl pro letošní rok Blízký východ. Agentura v rámci soutěže ocenila své klien­ty ve dvou dalších kategoriích − nejúspěšnější klient CzechTrade a Exportní příběh roku.

Vavříny posbíraly Futaba a Kentico Software

Firma Futaba Czech, která vyhrála první z kategorií, chtěla v nedávné minulosti rozšířit portfolio odběratelů. Do loňského roku totiž dodávala pouze pro automobilku TPCA. Zástupci firmy se proto zúčastnili dodavatelského fóra pro Jaguar Land Rover, organizovaného agenturami CzechTrade a CzechInvest v britském Gay­donu. Fórum bylo výsledkem dvouleté interakce s britským výrobcem. Pro české společnosti pak znamenalo výjimečnou příležitost, aby se představily automobilce coby kvalitní dodavatelé.

Právě zástupci podniku Futaba Czech se setkali se sektorovými nákupčími Jaguar Land Rover, s nimiž následně dojednali první objednávku nástrojů pro lisované díly. Dnes společnost dodává své ocelové výlisky přímo do montážních závodů Jaguar Land Rover.

"Exportujeme od roku 2005, začínali jsme s vývozem do Francie. Následovalo Maďarsko a pak Rakousko a Velká Británie. Ak­tuálně vyvážíme zhruba polovinu produkce. Snažíme se aktivně spolupracovat a účastnit se akcí pořádaných agenturou CzechTrade za účelem podpory exportu, které tímto děkujeme za pomoc," říká generální manažer společnosti Futaba Czech Lukáš Velfl.

Kontrakt s jednou z nejvýznamnějších firem světa

Svým exportním příběhem zaujala firma Kentico Software, která se zabývá vývojem platforem pro celkovou správu webů, on-line marketingem a e-commerce. Jde o software s vysokou přidanou hodnotou, který se dnes nabízí už ve více než stovce zemí světa.

Klient se přesto loni rozhodl ještě rozšířit své mimoevropské vývozní aktivity a využít asistenčních služeb kanceláří CzechTrade v regionu Blízkého východu − v Turecku, Izraeli a SAE.

Společnými silami se podařilo najít místní partnery a s jejich zapojením získat nové koncové zákazníky. Zatím posledním takovým klientem je KOC Holding − největší turecká firma, patřící mezi top 500 firem světa.

"Velmi oceňujeme kvalitu CzechTradem poskytovaných služeb a příznivou cenu při podpoře našich zahraničních aktivit. Doposud jsme využili asistenční služby na trzích Itálie, Izraele, Turecka a SAE. Největším úspěchem bylo otevření tureckého trhu společně s velkou pomocí tamního zástupce CzechTradu Vladislava Polácha," shrnuje zakladatel firmy Petr Palas.

Související