V říjnu ukázala Kanada, že umí být více než jen ta země "na sever od USA". Druhý největší stát světa podle rozlohy − po Rusku − se stal prvním mezi nejvyspělejšími ekonomikami, kde je možné beztrestně užívat marihuanu pro rekreační účely. Lid Kanady počin oslavil úpravou státní hymny, ve které úvodní slova "Ó, Kanado" nahradilo "Ó, konopí".

Podobnou míru legalizace zavedla již loni jako vůbec první země na světě Uruguay. V síle a bohatství se ale latinskoamerický stát nemůže s Kanadou měřit. Ta spolu se Spojenými státy, Japonskem, Německem, Británií, Francií a Itálií patří mezi sedm nejrozvinutějších zemí. V přepočtu hodnoty celé kanadské ekonomiky připadá na jednoho z 37 milionů tamních obyvatel 45 tisíc amerických dolarů. V Uruguayi je to pouhých 16 tisíc.

Marihuana, která se získává z konopí, obsahuje psychoaktivní látky THC (trans-tetrahydrokanabinol) a léčebnou látku CBD (kanabidiol). Mají analgetické účinky, které pomáhají například lidem s roztroušenou sklerózou zmírňovat svalové napětí či pacientům po chemoterapii.

Satirická kanadská hymna

O Cannabis!
(Ó, konopí!)
Our home and native plant!
(Náš domove a naše rostlino!)
True healing love as all thy sons do chant
(Pravá léčivá láska, jak pějí všichni tví synové)
With glowing eyes we see smoke rise,
(Se září v očích sledujeme, jak dým stoupá,)
The True North says all leaves no debris!
(Pravý sever říká: ani kousek špeku nazmar!)
From far and wide,
(I z dálek velkých,)
O Cannabis, we stand on guard for thee.
(Ó, konopí, budeme tě chránit.)
God keep our munchies for more than hockey!
(Bože, ochraňuj naše koláčky víc než hokej!)
O Cannabis, we stand on guard for thee.
(Ó, konopí, budeme tě chránit.)
O Cannabis, Trudeau please make it free.
(Ó, konopí, Trudeau, prosím, ať je zdarma.)

Pro léčebné účely povolila kanadská vláda užívání konopí už v roce 2001. Cesta ke svobodné konzumaci pro radost pak trvala takřka dvě dekády. Pomohl až liberální premiér Justin Trudeau, který stojí v čele vlády od listopadu 2015.

V zemi lze nyní koupit konopí v licencovaných obchodech. V některých provinciích je užívání konopí povoleno až od 19 let, jinak platí federální věková hranice 18 let. Lidé mohou mít u sebe na veřejnosti maximálně 30 gramů konopí.

V mocné zemi "na jih od Kanady" platí stále federální zákon, který užití konopí zakazuje. Některé státy v USA ale obchod s marihuanou také zlegalizovaly, včetně prodeje pro zábavu. Pro léčebné účely je pak konopí dostupné v mnoha evropských zemích včetně Česka.

Trudeau a marihuana

Plná legalizace v oblasti konzumace marihuany byla jedním ze slibů, se kterými vstoupil Trudeau a jeho Liberální strana do volební kampaně v létě 2015. V předvolebních průzkumech zprvu liberálové zaostávali. Jejich postoj k marihuaně jim k volebnímu vítězství jistě pomohl. Na jejich straně stála většina podnikatelů v novém odvětví, které v Kanadě kolem konopí vzniklo.

V zemi působí několik desítek firem, které pěstují, vyrábějí a prodávají konopí a výrobky z něj. Díky legalizaci postupně ovládají trh, který desítky let patřil nelegálním pěstitelům a drogovým dealerům.

Skutečná kanadská státní hymna

O Canada!
(Ó, Kanado!)
Our home and native land!
(Náš domove a rodná země!)
True patriot love in all thy sons command
(Pravá vlastenecká láska vede všechny tvé syny)
With glowing hearts we see thee rise,
(Se žhnoucími srdci vidíme tvůj vzestup,)
The True North strong and free!
(Pravý sever silný a svobodný!)
From far and wide,
(I z dálek velkých,)
O Canada, we stand on guard for thee.
(Ó, Kanado, budeme tě chránit!)
God keep our land glorious and free!
(Bože, udržuj naši zem slavnou a svobodnou.)
O Canada, we stand on guard for thee.
(Ó, Kanado, budeme tě chránit.)
O Canada, we stand on guard for thee.
(Ó, Kanado, budeme tě chránit.)

Trudeau zavedení plné legalizace marihuany obhajoval tím, že na černém trhu s konopím se ročně protočí v přepočtu okolo 103 miliard korun, což odpovídá zhruba tomu, kolik Kanaďané ročně utratí za víno. Rozdíl je v tom, že z prodeje vína stát vybere daně, ale z černého trhu s "trávou" nemá nic. Trudeau by neměl podlehnout volání v poslední sloce satirické verze kanadské hymny, ve které je vyzýván k tomu, aby zařídil, že legální marihuana bude zdarma. Jeho voličům by se to jistě líbilo, ale kapitánům kanadského konopného průmyslu a burziánům by se nezavděčil.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru