Vážení čtenáři,

v souvislosti s Velkou Británií nemůžeme zvažovat výhledy naší spolupráce jinak nežli perspektivou brexitu. Velká Británie byla v roce 2017 pro ČR pátým největším odbytištěm a 10. nejvýznamnějším vývozním teritoriem. Korunová hodnota našeho exportu zboží se za deset let zdvojnásobila. Blížící se brexit ale způsobil zpomalení dynamiky obchodních vztahů, když za devět měsíců letošního roku došlo proti stejnému období v roce 2017 k poklesu obchodního obratu o více než šest procent. Vinu na tom nese nejistota spojená s procesem vystoupení Británie z EU a obavy firem z "tvrdého brexitu".

Česko má zájem na zachování co nejužší spolupráce mezi EU a Velkou Británií. Jsme si ale vědomi, že vztah EU s Velkou Británií jako třetí zemí nemůže poskytovat stejné výhody jako plné členství v EU. Jakýkoliv scénář příštích vztahů bude znamenat zhoršení podmínek obchodování. I proto je nejen pro českou ekonomiku sjednání výstupové dohody důležité.

Vítáme tedy, že britská vláda odsouhlasila návrh dohody o vystoupení z EU a návrh doprovodné politické deklarace o budoucích vztazích.

Související