Něco takového už Německo dlouho nezažilo. Nejsilnější politická strana v zemi se na svém sjezdu přela o to, kdo ji povede po Angele Merkelové. Po napínavém souboji se předsedkyní Křesťanskodemokratické unie (CDU) stala její dosavadní generální tajemnice Annegret Krampová-Karrenbauerová. O vítězství ji však málem připravil Friedrich Merz, bohatý právník a lobbista, který se snažil o návrat do vysoké politiky.

"Počet odevzdaných hlasů 999. Pro Merze hlasovalo 482," oznámil do mikrofonu Daniel Günther, šéf zemské vlády ve Šlesvicku-Holštýnsku, který sjezdu předsedal. Přerušil ho bouřlivý potlesk z té části sálu, kde seděli přívrženci Krampové-Karrenbauerové, věrné souputnice kancléřky Merkelové. V místech, kde byli zástupci podnikatelského křídla strany, naopak nastalo ticho.

Scéna, kterou popisuje německý tisk, ilustruje, že strana je názorově rozdělená. Merkelová ji vedla od dubna roku 2000, letos se ale rozhodla z čela odejít. Šestapadesátiletá Krampová-Karrenbauerová po svém zvolení vyzvala znesvářené spolustraníky ke spolupráci. Merz sice prohlásil, že bude předsedkyni "podporovat ze všech sil", zároveň ale sdělil, že do vedení strany nepůjde. Na rozdíl od třetího kandidáta, spolkového ministra zdravotnictví Jense Spahna, který se nechal zvolit do předsednictva.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.