Zájem Čechů o výstavbu rodinných domů v posledních letech prudce stoupl. Hypotéky byly rekordně levné a ceny bytů naopak vyletěly strmě vzhůru. Pro řadu lidí se právě stavba domu stala levnější alternativou. Už za rok ale podraží, podle stavařů až o deset procent.

Mohou za to nové evropské normy. Od roku 2020 stavební úřady povolí pouze stavby, které budou mít zhruba o 20 procent nižší energetickou spotřebu, než mají ty dnešní.

To může dál významně ovlivnit byznys se stavěním nových rodinných domů v Česku. Jen loni do nich lidé dali 51 miliard korun, dostavělo se 14,5 tisíce domů.

14,5 tisíce

rodinných domů se loni postavilo v Česku. Lidé do stavby dali přes 50 miliard korun.

"Očekáváme, že se nám výstavba s nástupem nových pravidel prodraží o 200 až 300 tisíc korun. Mluvíme zde o domech v ceně do tří milionů korun," říká Jiří Pohloudek, obchodní ředitel společnosti RD Rýmařov, která je největším výrobcem dřevostaveb v Česku.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.