Francouzská vláda by se mohla utěšovat, že zatím poslední manifestace v řadě už neprovázela vlna násilí a že na sobotní demonstraci na podporu dohody o ochraně klimatu bylo lidí řádově stejně jako těch, kteří v hlavním městě vyrazili do ulic ve žlutých vestách − těch žlutých vestách, které symbolizují odpor proti zdražení benzinu a nafty, jež mělo za cíl snížit škodlivé emise do ovzduší. Krok, kterým chtěla Francie přispět ke zlepšení globálního klimatu, ale narazil na odpor těch, kteří ho měli zaplatit. Právě v tomto paradoxu se odráží největší problém, který musí Emmanuel Macron akutně řešit.

Před osmnácti měsíci překvapivě vyhrál prezidentské volby, když obešel tradiční strany, protože oslovil velkou část veřejnosti přímo, mobilizoval ji prostřednictvím sociálních sítí. Ve žlutých vestách se letos spojila ta část veřejnosti, která se loni vyhnula hlasovacím urnám nebo podpořila populistickou Marine Le Penovou. Startovací požadavek odvolat zdražení benzinu byl jen zážeh, protože když vláda zdražení stáhla, už zní jen slovo demise.

Loni na jaře Emmanuel Macron ztělesňoval naději na změnu, dnes se vůči němu promítá odpor vůči změně, kterou přinesl, a to jich dosud nebylo mnoho a ty zásadní, například reforma důchodového systému, by teprve měly přijít. Až dosud prezident své plány prosazoval krok za krokem, s některými odborovými centrálami se dohodl a jiné obešel. S amorfním tvarem hnutí žlutých vest to není možné.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru