Umíte si představit, že v průběhu posledních dvaceti let utrácíte zcela plánovitě a řízeně miliardu každý měsíc a najednou zjistíte, že nemáte tušení, co se s těmi všemi penězi stalo, a pokud náhodou ano, tak se jen při pomyšlení na to červenáte až za ušima?

Českému státu se ale přesně tohle stalo. Dvě stě třicet dva miliard korun investoval do podpory bydlení. A výsledek? Počet vyloučených lokalit a počet lidí, kteří v nich žijí, raketově roste. V ubytovnách žije zhruba dvacet tisíc dětí, které nemají šanci zapadnout do "normálního světa" a které se kvůli otřesným podmínkám, ve kterých žijí, nemohou normálně učit a rozvíjet. A tedy následně i vydělávat. Češi, kteří pocházejí z chudé rodiny, jsou chudobou ohroženi až třikrát častěji než ti, jejichž rodina problémy neměla. Jestliže se v průměru nějaká forma chudoby týká 22 procent mladých lidí do třiceti let, u potomků z vyloučených lokalit se dotýká i přes výbornou ekonomickou situaci většiny. Chudoba se dědí a drží se jak klíště dalších generací.

S ohledem na reálný výsledek podpory sociálního bydlení se nelze divit, že se zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu o tomto procesu vyjadřuje značně nelichotivě. Přitom když se člověk podívá na průběžné zprávy o plnění opatření Strategie sociálního začleňování na roky 2014−2020, zdá se, že je všechno v pořádku. Opatření se plní, školení a workshopy probíhají, definují se nepříznivé sociálních jevy, vznikají národní akční plány a moderní přístupy a postupy se implementují do praxe tak usilovně, až se ze všech kouří. Proces prostě teoreticky funguje naprosto skvěle a realita by jej rozhodně neměla žádným způsobem narušovat.

Zpátky na zem. 

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu svým přátelům
  • Přístup do on-line archivu od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek?
Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru