Příští rok v březnu bude digitální taxislužba Uber slavit deset let od svého vzniku a ke kulatinám si chce nadělit nové investory. Podle deníku Wall Street Journal ohlásili zástupci Uberu minulý týden záměr upsat své akcie na americké burze.

O vstupu Uberu na burzu se sice mluví už nějaký čas, měl se ale odehrát později. Jedním z důvodů urychleného zahájení jednání s Komisí pro cenné papíry může být podle agentur i to, že na burzu se chystá i konkurenční taxislužba Lyft. A Uber chce být první, kdo investory osloví.

Předpokládaný prodej společnosti bude jednou z největších burzovních událostí příštího roku. Podle zdrojů amerického listu pravděpodobně půjde o jeden z největších prodejů firmy na burze vůbec. Jak velkou část akcií majitelé Uberu nabídnou, zatím zřejmé není. Dosud nejvíc peněz při vstupu na burzu získala čínská internetová společnost Alibaba, která před čtyřmi lety dostala 25 miliard dolarů.

Uber založili Travis Kalanick a Garrett Camp, sídlí v San Francisku a obsluhuje téměř tisíc převážně metropolitních oblastí světa, mimo jiné i Prahu. Podíly nyní vlastní několik investičních fondů a firem včetně třeba Toyoty. Za třetí čtvrtletí taxislužba prodělala přes miliardu dolarů.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru