Příští rok v březnu bude digitální taxislužba Uber slavit deset let od svého vzniku a ke kulatinám si chce nadělit nové investory. Podle deníku Wall Street Journal ohlásili zástupci Uberu minulý týden záměr upsat své akcie na americké burze.

O vstupu Uberu na burzu se sice mluví už nějaký čas, měl se ale odehrát později. Jedním z důvodů urychleného zahájení jednání s Komisí pro cenné papíry může být podle agentur i to, že na burzu se chystá i konkurenční taxislužba Lyft. A Uber chce být první, kdo investory osloví.

Předpokládaný prodej společnosti bude jednou z největších burzovních událostí příštího roku. Podle zdrojů amerického listu pravděpodobně půjde o jeden z největších prodejů firmy na burze vůbec. Jak velkou část akcií majitelé Uberu nabídnou, zatím zřejmé není. Dosud nejvíc peněz při vstupu na burzu získala čínská internetová společnost Alibaba, která před čtyřmi lety dostala 25 miliard dolarů.

Uber založili Travis Kalanick a Garrett Camp, sídlí v San Francisku a obsluhuje téměř tisíc převážně metropolitních oblastí světa, mimo jiné i Prahu. Podíly nyní vlastní několik investičních fondů a firem včetně třeba Toyoty. Za třetí čtvrtletí taxislužba prodělala přes miliardu dolarů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru