Francouzský prezident Emmanuel Macron čelí nejtěžšímu testu od nástupu do úřadu před rokem a půl. V sobotu zemí otřáslo další kolo demonstrací "žlutých vest", neformálního hnutí, které protestuje proti zdražování pohonných hmot a vyšším životním nákladům. Požaduje také odstoupení prezidenta.

Stejně jako o týden dříve byla situace nejhorší v Paříži, kde se podle vlády do protestů zapojili také příznivci krajní levice i pravice. Na obchodní třídě Champs-Élysées i dalších místech se policisté s demonstranty střetli a použili slzný plyn i vodní děla. Radikálové se pokoušeli stavět barikády a zapalovali auta. Muzeum Louvre či Eiffelova věž zůstaly zavřené, před obchody vyrostly obranné zátarasy.

Paříž takové scény neviděla od května 1968, kdy původně studentské protestní hnutí dospělo přes masové nepokoje až ke generální stávce. Nyní se demonstrovalo i v Bordeaux, Lyonu nebo Nantes. Policie oproti minulému týdnu změnila taktiku a snažila se násilnostem bránit i preventivně, do vazby vzala 1200 lidí. Odhaduje se, že po celé zemi demonstrovalo přes 130 tisíc Francouzů.

Se stávkami a protesty má země sice zkušenosti, dříve se ale na jejich organizaci podílely vlivné odbory. Tentokrát je to jiné, "žluté vesty" nemají žádnou hierarchii ani jasné vedení. Je proto těžké předvídat, co udělají dál, a vláda navíc neví, s kým jednat. Demonstranti mají podle většiny průzkumů podporu tří čtvrtin Francouzů.

Macron je pod stupňujícím se tlakem, aby situaci vyřešil a předešel dalšímu násilí. Jeho ústupky ale nefungují. Původně trval na svém, teď ale otočil a od plánovaného zvýšení daně na pohonné hmoty ustoupil. Demonstranty to však neuklidnilo.

Jejich požadavky se navíc výrazně liší. Někteří chtějí vyšší minimální mzdu, nižší náklady na energie, vyšší daně pro bohaté nebo pro velké firmy, jako jsou Google a Facebook. Jiní požadují předčasné volby nebo Macronovu demisi.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.