Vánoční nákupy řeší čím dál více lidí přes e-shopy, ty potom potřebují nabrat nové lidi, aby jim práci s vyřizováním zakázek pomohli zvládnout. Brigádníků je ale nedostatek, což je dané i rekordně nízkou nezaměstnaností, která se už několik měsíců drží na 2,8 procenta. Zaměstnavatelé se předhánějí, kdo z nich sezonní pracovníky zláká zajímavější nabídkou. Lidé pendlují z firmy do firmy, podniky jim nabízejí různé formy netradičních úvazků, které brigádníkům umožní pracovat podle jejich možností. "Funguje to stylem − pokud můžeš, tak pojď," říká personalista a manažer pracovního portálu Profesia.cz Michal Novák.

HN: Už loni před Vánoci přibylo míst na dohodu. Jak se firmy připravily letos a mají sezonních brigádníků dost?

Firmy se už od září snažily nasmlouvat si lidi dopředu a chtějí jich mít co nejvíce. Záleží ale na oboru. Vzhledem k situaci, jaká na trhu práce je, tedy k nedostatku lidí, zvyšují hodinovou sazbu. V Praze se dostává až ke 150 korunám, během roku se přitom pohybuje kolem stovky za hodinu. Záleží na firmě, zda je to schopna zaplatit, a také na regionu. Ve srovnání s předchozími lety vzrostly mzdy brigádníků zhruba o 20 procent.

HN: Ve kterých odvětvích vidíte největší problémy?

Nejvíce se to projevuje v retailu a logistice. Poptávají se pozice jako prodavač, pokladník, odborný prodejce, řidič a zejména skladníci nebo skladníci s vysokozdvižným vozíkem. Je to ale trochu složitější. Firmy si tyto lidi přetahují mezi sebou a pracovníci pak pendlují. Vydrží půl roku v jedné práci, najednou ale v jiném podniku dostanou vyšší mzdu a přejdou tam. Obecně se ale lidé víc hrnou do práce, kterou se rychle naučí a nebude jim dělat problémy.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru