Firmy z dříve největší tuzemské strojírenské skupiny Vítkovice Jana Světlíka čeká důležitý týden. Pokud vše půjde podle plánu, skončí už více než dvě třetiny společností v rukou dvojice nových majitelů − zbrojaře Jaroslava Strnada a podnikatele Martina Ulčáka.

Oba už několik menších společností ze skupiny vlastní. Nyní by ale mohli plně ovládnout dva stěžejní pilíře, na kterých Vítkovice stály: ocelárenské Heavy Machinery a dřívější Vítkovice Power Engineering, která v minulosti stavěla elektrárny v Česku i zahraničí. Obě jsou v úpadku a o jejich budoucnosti budou rozhodovat soudy a věřitelé.

Pokud k tomu dojde, posunou se oba investoři do první ligy českého průmyslu. Strnad už v posledních letech investoval do řady firem včetně kopřivnické Tatrovky, Kovosvitu MAS, firem z oboru metalurgie či hodinek Prim. Martin Ulčák je ale zatím v Česku známý hlavně jako zákulisní hráč, který dříve vedl Socialistický svaz mládeže, je spojovaný se sítí prodejen tabáku Geco a neúspěšně se s dalšími investory pokusil o ovládnutí Sazky.

226 mil. Kč

je hodnota pohledávky, kvůli které Komerční banka blokuje reorganizaci společnosti Vítkovice Heavy Machinery.

Spor s bankou

Nejblíže k dořešení je situace ve firmě Vítkovice Heavy Machinery. Ta je v insolvenci od jara. Firmu, která se specializuje na dodávky velkých ocelových dílů a konstrukcí, odmítly banky kvůli problémům dalších částí vítkovické skupiny v posledních letech financovat.

Vše skončilo úpadkem a návrhem na reorganizaci v režii právě Jaroslava Strnada. Ten firmě poskytl financování a podle připraveného reorganizačního plánu by v ní měl získat 51 procent. Druhým největším akcionářem pak má být Ulčák, malou část získá výměnou za pohledávky i firma Vítkovice, a.s. Jana Světlíka.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.