Firmy z dříve největší tuzemské strojírenské skupiny Vítkovice Jana Světlíka čeká důležitý týden. Pokud vše půjde podle plánu, skončí už více než dvě třetiny společností v rukou dvojice nových majitelů − zbrojaře Jaroslava Strnada a podnikatele Martina Ulčáka.

Oba už několik menších společností ze skupiny vlastní. Nyní by ale mohli plně ovládnout dva stěžejní pilíře, na kterých Vítkovice stály: ocelárenské Heavy Machinery a dřívější Vítkovice Power Engineering, která v minulosti stavěla elektrárny v Česku i zahraničí. Obě jsou v úpadku a o jejich budoucnosti budou rozhodovat soudy a věřitelé.

Pokud k tomu dojde, posunou se oba investoři do první ligy českého průmyslu. Strnad už v posledních letech investoval do řady firem včetně kopřivnické Tatrovky, Kovosvitu MAS, firem z oboru metalurgie či hodinek Prim. Martin Ulčák je ale zatím v Česku známý hlavně jako zákulisní hráč, který dříve vedl Socialistický svaz mládeže, je spojovaný se sítí prodejen tabáku Geco a neúspěšně se s dalšími investory pokusil o ovládnutí Sazky.

226 mil. Kč

je hodnota pohledávky, kvůli které Komerční banka blokuje reorganizaci společnosti Vítkovice Heavy Machinery.

Spor s bankou

Nejblíže k dořešení je situace ve firmě Vítkovice Heavy Machinery. Ta je v insolvenci od jara. Firmu, která se specializuje na dodávky velkých ocelových dílů a konstrukcí, odmítly banky kvůli problémům dalších částí vítkovické skupiny v posledních letech financovat.

Vše skončilo úpadkem a návrhem na reorganizaci v režii právě Jaroslava Strnada. Ten firmě poskytl financování a podle připraveného reorganizačního plánu by v ní měl získat 51 procent. Druhým největším akcionářem pak má být Ulčák, malou část získá výměnou za pohledávky i firma Vítkovice, a.s. Jana Světlíka.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru