Pouze jednokolové volby do Senátu, snížení pětiprocentní hranice nutné pro vstup do sněmovny nebo korespondenční volbu žádají často čeští politici. Změny navrhuje i ministerstvo vnitra, zatím se ale soustřeďuje především na administrativní úpravy. Zavést chce například informační systém pro správu voleb.

„Chceme to posunout z 19. do 21. století,“ uvedl náměstek ministra vnitra Petr Mlsna a upozornil, že veškerá administrativa kolem voleb je nyní na papíře. Ministerstvo ji chce digitalizovat.

Díky novému informačnímu systému by strany mohly podávat kandidátní listiny elektronicky, stejně jako nominovat své zástupce do volebních komisí. Těm by už pozvánka nemusela chodit poštou, což je drahé – jsou jich řádově desetitisíce. Místo toho by si mohli zvolit datovou schránku nebo e‑mail.

Díky propojení stávajících databází by se usnadnila i práce se seznamy voličů. Například volební průkazy by se evidovaly elektronicky.

Vláda má podle náměstka řešit informační systém v prosinci. „Pokud by to schválila, do jara by se předložil podrobný dokument, jak by to mělo vypadat, kolik by to mělo stát a podobně. Teď jsme ve fázi, kdy prvotní nápad rozpracováváme, dáváme dohromady, co by takový informační systém měl umět,“ vysvětlil Mlsna.

Navrhované změny ve volbách

Do Senátu jednokolově

Senátem v říjnu jen těsnou většinou neprošel návrh senátorů napříč kluby, podle kterého by se do horní komory parlamentu volilo jednokolově podle australského vzoru. V něm voliči udělují hned několik preferencí, na základě kterých se pak hlasy od neúspěšných kandidátů přerozdělují do té doby, dokud jich někdo nezíská více než 50 procent.

Korespondenční volba

Opoziční poslanci chtěli krajanům v zahraničí umožnit volit korespondenčně. Argumentovali tím, že se v současnosti – pokud chtějí volit – musí vydat na někdy i stovky kilometrů vzdálené ambasády. Jinde mimo území Česka volit nejde.

Snížení klauzule

Piráti letos navrhovali snížení pětiprocentní hranice pro vstup do parlamentu na čtyři procenta. Lidovci ji zase chtěli upravit pro koalice – pro dvoučlenné z deseti na sedm. Ani jeden návrh sněmovnou ale neprošel.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.