Zařazení modrotisku na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO zvýší zájem o exkurze do výroby i o produkty, jsou přesvědčeni majitelé posledních dvou modrotiskových dílen v Česku Arimo a Danzinger i ministerstvo kultury.

"Bereme to jako ocenění naší práce na udržení tradice, která je tady už více než 200 let. Stále pracujeme s tradičními postupy a s příchodem nové generace teď obnovujeme i některé metody modrotisku, od kterých už se upustilo," řekla minulý týden, kdy mezivládní komise UNESCO tradiční textilní tiskařskou techniku na seznam zapsala, Iva Bartošková z dílny Arimo rodiny Jochových ve Strážnici na Hodonínsku.

"Modrotisku se věnujeme už v páté generaci a používáme tradiční postupy, tak jak to dělali naši předkové. Zažili jsme období, kdy byl modrotisk na sklonku své existence, i dobu, kdy se dařilo. Zařazení na seznam UNESCO je pro nás zadostiučinění, že to mělo smysl," uvedl Jiří Danzinger mladší z dílny v Olešnici v Blansku.

Podle mluvčí ministerstva kultury Simony Cigánkové přinese zápis modrotisku na seznam UNESCO českým dílnám především zvýšení prestiže.

"Zástupci obou těchto dílen - pan Joch a pan Danzinger - jsou už řadu let držiteli titulu Nositel tradice lidových řemesel, který uděluje ministerstvo kultury, a jsou oprávněni užívat na své výrobky ochrannou známku, která k titulu patří. Zvýšený zájem o výrobky a exkurze v dílnách zaznamenali tedy již před lety. Nyní lze předpokládat, že naroste zájem ze zahraničí, zejména z okolních zemí," dodává Cigánková.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak se o tom, že je český modrotisk zapsaný na seznam UNESCO, dozví cizinci?
  • Proč komise nepřijala nominaci tradiční výroby vánočních ozdob ze skleněných perliček?
  • Jak zápis na seznam UNESCO pomohl například jízdě králů?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se