Novou předsedkyní německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) se na sjezdu v Hamburku stala dosavadní generální tajemnice strany Annegret Krampová-Karrenbauerová. Šestapadesátiletá politička ve funkci po 18 letech nahradila Angelu Merkelovou. Právě k ní bývá Krampová-Karrenbauerová i pro svůj pragmatismus a klidný politický styl přirovnávána. Očekává se proto, že CDU sice dá své akcenty, ale nepovede ji zásadně jiným směrem než Merkelová.

Pro Krampovou-Karrenbauerovou se v rozhodujícím druhém kole volby vyslovilo 517 z 999 hlasujících delegátů. Její hlavní konkurent - třiašedesátiletý bývalý šéf poslanců CDU/CSU Friedrich Merz - získal 482 hlasů, a skončil tak velmi těsně poražen. Už v prvním kole vypadl osmatřicetiletý ministr zdravotnictví Jens Spahn.

"Volbu přijímám a děkuji za důvěru," řekla bezprostředně po zvolení Krampová-Karrenbauerová delegátům, kteří ji odměnili potleskem vestoje. Jednu z prvních gratulací přijala z rukou kancléřky Angely Merkelové, která měla z volby viditelně radost. Dopředu sice neřekla, koho podporuje, ale všeobecně se předpokládalo, že to je právě Krampová-Karrenbauerová.

Bývalá premiérka malé spolkové země Sárska po zvolení poděkovala Merzovi i Spahnovi za férovou volební kampaň. Věří, že se budou ve straně nadále angažovat. Merz zase straníky vyzval, aby teď novou předsedkyni plně podporovali. Po jednotě strany, kterou volba podle pozorovatelů do jisté míry narušila, volá také Krampová-Karrenbauerová.

Krampová-Karrenbauerová nahradí po 18 letech Merkelovou v čele CDU. Oblíbená politička, která ví, jak porazit AfD

Merkelovou po posledním projevu doprovodil potlesk ve stoje

V posledním projevu ve funkci předsedkyně křesťanských demokratů varovala Angela Merkelová konzervativní unii CDU/CSU před spory a nejednotou. Věří, že ze sjezdu, který zvolí jejího nástupce, vyjde CDU jednotná a motivovaná. V projevu často přerušovaném potleskem také zavzpomínala na 18 let, které strávila v čele strany, a poděkovala všem spolupracovníkům.

"Kam neurovnané spory vedou, to CDU a CSU v posledních letech hořce poznaly," uvedla kancléřka na adresu sesterských stran, které se před loňskými parlamentními volbami nebyly schopny shodnout na migrační politice, což byl jeden z důvodů jejich výrazného oslabení. "Kam nás vede jednota, to jsme také zažili," prohlásila dále Merkelová. I díky tomu podle ní CDU za téměř 70 let dějin spolkové republiky už 50 let vybírá kancléře.

Ve více než půlhodinovém projevu Merkelová vzpomínala i na to, čím strana prošla od roku 2000, kdy se ujala jejího kormidla. Připomněla těžkou situaci po aféře s nelegálním financováním, po které ji už řada pozorovatelů téměř odepisovala, i další politické milníky.

"Naše CDU je dnes jiná než v roce 2000, a to je dobře," uvedla také čtyřiašedesátiletá politička, za níž se Křesťanskodemokratická unie výrazně posunula do politického středu. Stále ale podle ní zůstává proevropskou stranou, která chrání liberální hodnoty a prosazuje transatlantickou spolupráci. Křesťanští demokraté nikdy nepoštvávají vůči jiným, nevylučují je a ctí důstojnost každého člověka, řekla dost možná i v narážce na protiimigrační stranu Alternativa pro Německo (AfD).

V souvislosti s mezinárodní spoluprací vzpomněla i nedávno zesnulého amerického exprezidenta George Bushe staršího, který výrazně napomohl znovusjednocení Německa. To, že byl v roce 1989 prezidentem, podle ní bylo pro Německo velkým štěstím. Ocenila také bývalého německého kancléře Helmuta Kohla.

Svůj projev před tisícovkou delegátů a více než 1500 hosty zakončila rodačka z Hamburku slovy, že jednou přijde čas každého politika a teď je čas otevřít novou kapitolu. "Bylo mi velkou radostí, bylo mi ctí. Srdečné díky," řekla nakonec viditelně pohnutá politička.

Delegáti ji odměnili zhruba devítiminutovým potleskem ve stoje. Řada z nich třímala plakáty s textem: Děkujeme, šéfko. Na obrovské videostěně za pódiem pak v krátkém sestřihu CDU vzdala Merkelové hold ještě jednou. Poděkovala jí mimo jiné za lidskost, charakter, odvahu, humor či zvědavost, s jakou stranu vedla.

Jako dárek dostala politička, která je dlouhodobě považována za nejmocnější ženu na světě, taktovku slavného dirigenta Kenta Nagana, s níž loni vedl koncert při summitu G20 v Hamburku. "S velkou úctou pro Angelu Merkelovou, nejdůležitější dirigentku světové politiky," stojí ve věnování.

"Bylo mi ctí a potěšením." Dojatá Merkelová se loučila na sjezdu CDU

Průzkumy od začátku favorizovaly Krampovou-Karrenbauerovou

Kandidáti na post předsedy CDU byli tři: Friedrich Merz, Jens Spahn a Annegret Krampová-Karrenbauerová, které se v Německu kvůli jejímu komplikovanému jménu běžně přezdívá AKK.

Odcházející Merkelová fandila právě Krampové-Karrenbauerové. Tuto bývalou premiérku spolkové země Sársko prosadila na post generální tajemnice strany − má tedy na starosti její každodenní chod.

Obě ženy mají na většinu témat umírněné názory, patří do politického středu. Krampová-Karrenbauerová je ale háklivá na přezdívku "Minimerkelová", kterou dostala od médií.

"Je mi 56 let, mám tři dospělé děti, vybudovala jsem si kariéru. Není na mě nic mini," prohlásila.

Ve svém předvolebním projevu Krampová-Karrenbauerová uvedla, že CDU je poslední velkou křesťansko-demokratickou stranou v Evropě. "Já chci, aby to tak zůstalo, já chci, aby tomu tak bylo i zítra," řekla šestapadesátiletá politička, podle níž strana potřebuje ke zvládnutí výzev budoucnosti především odvahu.

Politička stranu také vyzvala k jednotě, ať už v souboji o post předsedy vyhraje kdokoliv. "Žádný ze tří kandidátů nebude znamenat zánik strany," řekla s tím, že CDU nevnímá jako stranu rozdělenou mezi konzervativní a liberální křídlo nebo mezi západ a východ. "Je jen jedna CDU," poznamenala.

Merkelová svůj odchod z čela CDU oznámila v říjnu poté, co strana utrpěla velké ztráty ve volbách ve spolkové zemi Hesensko. "To, že odchází sama, znamená, že chce proces nástupnictví řídit. Bude si chtít nástupce vybrat sama. Není tajemstvím, že její favoritkou je Krampová-Karrenbauerová," říká Jakub Eberle z Ústavu mezinárodních vztahů.

Do druhého kola nepostoupil mladý politik

Šance na vítězství měl i Friedrich Merz, který má přitom s kancléřkou nevyřízené účty z minulosti. V roce 2002 ho Merkelová vytlačila z postu šéfa poslaneckého klubu strany a sama zaujala jeho místo. Merz o pár let později z politiky úplně odešel. Teď se vrátil a chtěl se dostat až úplně na vrchol.

Merkelová i Merz ujišťovali, že by spolu mohli bez problémů spolupracovat. Řada komentátorů byla ale přesvědčená, že pokud by si CDU zvolilo Merze, Merkelová by na postu kancléřky dlouho nevydržela.

Merkelová již dříve oznámila, že chce zůstat kancléřkou maximálně do roku 2021, kdy končí současné volební období. "Je čas otevřít novou kapitolu," připustila, když ohlásila, že se z nejvyšších sfér moci stáhne.

Merz chtěl stranu posunout zpět do konzervativních pozic, z nichž ji Merkelová vyvedla směrem do politického středu. Mluvil také o tom, že by Německo mělo být méně vstřícné k žadatelům o azyl. Na druhou stranu ale chtěl, aby Berlín zaujal vstřícnější postoj k plánům francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na další integraci států Evropské unie.

Kritikem Merkelové byl i třetí kandidát, současný ministr zdravotnictví Jens Spahn, který do druhého kola nepotoupil.

Merkelová vede CDU už od roku 2000, kancléřkou se stala o pět let později. Z hlediska délky vládnutí patří k nejúspěšnějším politikům v historii demokratického Německa − zařadila se po bok Helmuta Kohla a Konrada Adenauera, na které Němci vzpomínají jako na velké kancléře.

Popularita Merkelové ale klesla po jejím rozhodnutí z roku 2015 vpustit do země žadatele o azyl, kteří se hromadili v blízkém Maďarsku a sousedním Rakousku. Než Německo svůj přístup zpřísnilo, přišel na jeho území zhruba milion uprchlíků a migrantů.

"Uprchlická krize k pádu Merkelové samozřejmě přispěla," říká Jakub Eberle. Podle něj by se ale Němci dříve či později bavili o jejím nástupci, i kdyby migrační problém nenastal. "Vždyť CDU vede 18 let a Německo 13 let. To je strašně dlouhá doba," připomíná Eberle.

Nová nástupkyně Merkelové v čele strany Annegret Krampová-Karrenbauerová, má velkou šanci, že se v budoucnu postaví i do čela německé vlády. Z osmi kancléřů, které Německo od konce druhé světové války mělo, jich hned pět bylo z CDU.

Nového lídra bude mít i bavorská CSU, sesterská strana CDU. Horsta Seehofera by měl na lednovém sjezdu podle očekávání vystřídat bavorský premiér Markus Söder.

"Bylo mi ctí a potěšením." Dojatá Merkelová se loučila na sjezdu CDU