Od naší zpravodajky z Francie - Nad starobylým francouzským Amiensem visí těžké mraky. V centru je jen pár lidí, váhavě postávají před výlohami obchodů. Občas se někteří zastaví u místního výrobce čokolády a proslulých makronek Jeana Trogneuxa.

O tyto cukrovinky z bílků, cukru a mandlí je stále zájem. Vždyť z této rodiny pochází Brigitte, manželka francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, jehož příjmení se výslovností podobá sladkým macarons d'Amiens.

Šedé a nevlídné počasí jako by odráželo náladu ve městě s největší gotickou katedrálou ve Francii. Amiens a jeho okolí dříve patřily mezi přední průmyslové regiony Francie.

"Bývalo tu hodně továren. Jenže průmysl už z velké části zmizel a s ním i pracovní místa," popisuje Alain Gest, šéf širšího regionu Amiens Métropole a bývalý poslanec za konzervativní Republikány. "Hlavním problémem je tu teď nezaměstnanost. Je o dva procentní body nad celostátním průměrem. A ten je nyní okolo devíti procent," uvádí Brigitte Foureová, centristická starostka Amiensu.

Ve Francii snad neexistuje jiné město, které by lépe ilustrovalo problémy celé země a jež mělo takovou symboliku jako právě 130tisícový Amiens.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.