Certifikace platové rovnosti mužů a žen vylepší firmám reputaci

Rozdíl mezi platy mužů a žen je v Česku druhý největší v Evropské unii, téměř 22 procent. V posledních letech se v této souvislosti objevují nejrůznější programy a legislativní opatření, jež mají této platové diskriminaci zabránit. Důkazem je Island, který je první zemí na světě, kde zákon firmám neumožňuje platit ženám nižší mzdy než mužům.

K rovnocenné mzdové politice v odměňování se hlásí také společnost Philip Morris ČR, která jako vůbec první v Česku prošla auditem PwC Equal Pay a certifikací Equal-Salary, kterou uděluje stejnojmenná švýcarská nadace. "Certifikace je hmatatelný způsob, jak můžeme posílit vnímání naší značky jako dobrého zaměstnavatele a vybudovat hrdost našich zaměstnanců," řekl předseda představenstva a generální ředitel Philip Morris ČR Árpád Könye.

V České republice čeká firmy za nerovné odměňování podle zákona pokuta až jeden milion korun. Dokázat platovou diskriminaci však není vůbec snadné. Světovým trendem se tak stala certifikace platové rovnosti pohlaví, která prokáže rovnocenné odměňování uvnitř společnosti.

Jak ukazuje nedávná celosvětová studie PwC, hlavní příčinu rozdílů v odměňování mužů a žen přitom vidí ženy ve svém statusu. Více než polovina dotázaných v průzkumu vnímá pohlaví, etnický původ a věk jako hlavní překážku pro svůj kariérní rozvoj. Zhruba 53 procent žen se pak obává, že dopad na jejich kariéru i platové ohodnocení bude mít jejich rodičovství.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.