Italské policii se v úterý podařilo zatknout Settima Minea (na snímku dole), nového šéfa sicilské mafie, a dalších 45 gangsterů. Podařilo se jí zasadit další úder organizaci, která se letos nadechovala k nové expanzi po letech porážek a zatýkání.

Minea jako šéfa šéfů (Capo di tutti capi) si nechvalně proslulý syndikát Cosa Nostra zvolil letos v květnu. Organizaci před ním dlouhých 44 let řídil Salvatore "Toto" Riina. V jejím čele stanul v roce 1973, ovšem od roku 1993 šéfoval z vězení. Tady si odpykával celkem 25 doživotních trestů za vraždy, únosy, vydírání a další trestné činy. Za mřížemi také koncem loňského roku zemřel v úctyhodném věku 87 let.

Jeho nástupce, 80letý zlatník Settimo Mineo, pochází z městečka Castelvetrano, západně od sicilského hlavního města Palerma. Mineo byl počátkem 90. let odsouzen k pěti letům vězení během tzv. maxiprocesu se členy Cosa Nostry. Ten uspořádali prokurátoři Giovanni Falcone a Paolo Borsellino. Byl to první proces, kdy někteří mafiáni porušili zákon mlčení − omertu. Vypovídali výměnou za nižší tresty. Úder byl tak tvrdý, že Riina nařídil vraždu obou prokurátorů. V květnu 1992 pod Falconem a jeho doprovodem vybuchla dálnice, v červnu explodovalo auto Borsellina. Po zavraždění obou prokurátorů bylo rozhořčení italské veřejnosti tak velké, že vedlo k zatčení samotného Riiny.

Obavy ze znovuzrození Cosa Nostry nyní také vedly k zatčení Minea. Když policie zjistila, že mafie má nového šéfa, neváhala. "Když se tahle skupina sejde v Palermu, znamená to, že něco hrozí. Proto jsme zasáhli," prohlásil prokurátor Francesco Lo Voi.

Související