Do více než dvou stovek českých úřadů, institucí a podniků zamíří od čtvrtka předžalobní výzvy Nadace knížete z Lichtenštejna, aby český stát vrátil velkou část majetku, o nějž knížecí rodinu připravily v roce 1945 Benešovy dekrety. Po ne­úspěšné snaze vyvolat politická jednání o majetku se knížecí rod rozhodl obrátit se na soudy.

Pokud stát majetek do sedmi dnů nevydá, podá nadace, která spravuje majetek rodu, na český stát žaloby. Čas má už jen do konce letošního roku, protože český občanský zákoník nově zkrátil lhůty pro vznesení nároku.

Není jasné, jakou hodnotu má majetek, o jehož vydání Lichtenštejnové žádají. Podle neoficiálních zdrojů půjde zhruba o 60 000 hektarů převážně lesů. Podle mluvčího Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Radka Ležatky nemá jeho instituce evidenci bývalého majetku knížecího rodu. Úřad pouze vede s knížecím rodem dva spory, a to o majetek u Říčan a u Plumlova na Prostějovsku.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.