Srbové se měli po Ukrajincích či Slovácích stát jednou z nejsilnějších skupin zahraničních dělníků v Česku. Podle plánu vlády měli podnikům zčásti ulevit od problému s nízkou nezaměstnaností, kvůli které nemohou v tuzemsku najít nové lidi, a musí proto odmítat část zakázek. Od srpnového spuštění takzvaného Režimu Srbsko, který nabírání pracovníků z této země zrychlil a zjednodušil, ovšem české firmy požádaly jen o 273 Srbů. Stanovený roční limit dvou tisíc pracovníků se tak zatím podařilo naplnit jen z necelé sedminy.

Podobná vízová pravidla platí také pro Ukrajince, kterých nyní v Česku v rámci Režimu Ukrajina pracuje přes 13 tisíc. Zatímco ale vyřízení pracovního povolení pro zaměstnance z východu Evropy trvá podle oslovených pracovních agentur čtyři a více měsíců, u Srbů je tato lhůta pouze poloviční. Tuzemské firmy se přesto do zaměstnávání Srbů zatím příliš nehrnou.

"Řada zaměstnavatelů o možnosti řešit akutní nedostatek pracovníků prostřednictvím tohoto speciálního režimu z médií zatím neví," vysvětluje dosud nízký zájem Miroslav Diro, mluvčí Hospodářské komory, která státu pomáhá projekt náboru Srbů zastřešovat.

Personální agentura Manuvia, jež srbské uchazeče o práci firmám vytipovává, pak uvádí, že na vině může být i česká ambasáda v Bělehradu. "Vydání zaměstnaneckých karet limituje na 32 kusů týdně, zájemců ze strany srbských občanů je ale mnohem více," říká šéf agentury Petr Dosedla. HN velvyslanectví oslovily, to ale na dotaz, jak rychle žádosti Srbů o práci odbavuje, zatím neodpovědělo.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru