Odpor k povinným lékařským prohlídkám si Ludmila Olšáková nese ještě z dob socialismu, kdy byla nucena chodit se školou k zubaři. Když zjistila, že se musí ze zákona nechat vyšetřit před nástupem do práce, pídila se po tom, proč je to u kancelářského pracovníka nutné. Vysvětlení ji ale neuspokojilo.

Když ji po šesti letech v bance, kde pracuje jako analytička, opět poslali na povinné vyšetření, došla jí trpělivost a rozhodla se obrátit na soud s žalobou na ochranu osobnosti. "Občan se má bez řečí podrobit tomu, co po něm lékař chce, a lékař dělá jen to, co po něm chce stát. Vysvětlení se nepodává, přemýšlet je nežádoucí," říká Olšáková.

Tvrdí, že jediné, co jí lékařka v ordinaci dokázala říct, bylo, že pokud s vyšetřením nedá souhlas, potvrzení o zdravotní způsobilosti nedostane. Bez něj ji zaměstnavatel může propustit, jinak se sám vystavuje riziku pokuty.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.