◼ ČESKO
Maření spravedlnosti se stane trestným činem

Vědomé předkládání falešných nebo pozměněných důkazů bude nově trestným činem maření spravedlnosti, stejně jako třeba navádění ke křivé výpovědi či obvinění. Soudy za toto provinění budou moci uložit až deset let vězení. Změnu přináší novela trestního zákoníku, kterou podepsal prezident Miloš Zeman. Návrh podle ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) míří například na padělané směnky nebo na smlouvy s účelově nesprávným datem.

◼ SLOVENSKO
Slovensko kvůli špionáži vyhostilo ruského diplomata

Slovensko na konci listopadu vyhostilo ruského diplomata, který působil proti zájmům Slovenska i Severoatlantické aliance. Novinářům to v Bratislavě řekl premiér Peter Pellegrini. "Na základě informací vojenského zpravodajství byl 22. listopadu diplomatický pracovník úřadu přidělence obrany velvyslanectví Ruské federace na Slovensku prohlášen na personu non grata, protože prováděl aktivity proti zájmům Slovenské republiky a NATO," uvedl Pellegrini.

◼ EVROPA/LATINSKÁ AMERIKA
Při raziích proti italské mafii bylo zadrženo 90 lidí

Devadesát lidí zadrželi včera policisté v Evropě a Jižní Americe při rozsáhlé akci proti členům italské mafie 'Ndranghety. Policie zasahovala v Německu, Itálii, Nizozemsku, Belgii a Kolumbii, informoval italský list La Repubblica. Zadržení jsou podezřelí mimo jiné z obchodování s drogami a praní špinavých peněz. Mezinárodní akci koordinuje unijní agentura pro soudní spolupráci Euro­just. Kalábrijská 'Ndrangheta patří k nejmocnějším italským zločineckým organizacím.

◼ USA
Padla první obvinění v kauze Panamských dokumentů

Americké úřady vznesly vůbec první obvinění vůči lidem zapleteným do kauzy takzvaných Panamských dokumentů. Čtveřici mužů obviněných z praní špinavých peněz či podvodů hrozí až desítky let vězení. Mezi obviněnými jsou tři lidé pracující přímo či zprostředkovaně pro panamskou právní firmu Mossack Fonseca, která stojí v centru skandálu týkajícího se více než 200 000 subjektů ze dvou stovek zemí světa.


◼ ČESKO
Navrhované omezení práva na informace poslanci zmírnili

Sněmovna zmírnila vládou navrhované omezení práva na informace, které se týkají údajů o trestním řízení či českých zájmů v zahraničí. Rozhodla o tom v rámci změn zákonů v návaznosti na nová pravidla zpracování osobních údajů. Změny nyní posoudí Senát. Zákon o svobodném přístupu k informacím se podle vládního návrhu neměl vztahovat nejen na poskytování údajů o probíhajícím trestním řízení, ale také na "informace týkající se trestního řízení" s výjimkou rozsudků.

◼ ČESKO
NCOZ zaznamenala účelové sňatky Češek

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) zaznamenala v prvních dvou letech své činnosti nový trend: sjednávání účelových sňatků Češek zejména s občany Turecka. Ve své výroční zprávě útvar varoval také před vzrůstajícím vlivem Číny nebo před "neobvykle vstřícnou" imigrační politikou ve vztahu k Vietnamu. Povšiml si rovněž snah ruskojazyčných kriminálních autorit o získání kontroly nad českým územím.

◼ ČESKO
Přípravné třídy se otevřou i dětem s odkladem věkem

Přípravné třídy základních škol by se opět mohly otevřít i dětem, které mají takzvaný odklad věkem, neboť dosáhnou šesti let od září do prosince. Sněmovna včera schválila navzdory nesouhlasnému postoji vlády poslaneckou novelu, která to předpokládá. Školský zákon umožňuje od loňského září přijímat do přípravných tříd jen děti s povoleným odkladem povinné školní docházky. Děti, které by měly takzvaný odklad věkem, opomíjí.

◼ ČESKO
Do úklidu se letos zapojil rekordní počet lidí

Do úklidových akcí v České republice se letos zapojilo rekordních 134 584 dobrovolníků. Během 3295 akcí uklidili 2113 tun odpadů. Při příležitosti Mezinárodního dne dobrovolníků to včera sdělili organizátoři akce Ukliďme svět, ukliďme Česko. Nadpoloviční většinu dobrovolníků úklidů v Česku tvořila mládež do 18 let. Příští rok se velká jarní úklidová akce uskuteční v sobotu 6. dubna.


"

Od 12. prosince máme s panem prezidentem oba po velmi zajímavém a důležitém roce zaslouženou − adventní − dovolenou.

Jiří Ovčáček

mluvčí prezidenta Miloše Zemana

◼ ČESKO
STEM: ANO posiluje navzdory Babišově aféře

Sněmovní volby by podle volebního modelu agentury STEM vyhrálo hnutí ANO se ziskem 35,7 procenta hlasů. Oproti říjnu by si tak polepšilo o 2,3 procentního bodu. Posílili by také druzí piráti. Agentura provedla výzkum více než týden po zveřejnění reportáže o údajném únosu premiérova syna Andreje Babiše mladšího na Krym a ve dnech kolem hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. "Data ukazují, že nedávné události aktivizovaly a posílily tábor příznivců hnutí ANO," uvedl STEM.

◼ ČESKO
ČSSD navrhla bezplatné stravování pro malé děti

Sociální demokraté předloží sněmovně návrh, aby děti v mateřských školách a na prvním stupni základních škol měly od září 2020 obědy zdarma. Změna má podle nich umožnit dětem ze znevýhodněných podmínek účastnit se všech školních aktivit. Pro veřejné rozpočty bude novinka znamenat výdaj 5,4 miliardy korun na jeden školní rok. Dosud doplácejí na obědy ve školních zařízeních rodiče předškoláků 35 korun na den, děti školáků 25 korun.

◼ ČESKO
Příčinou úmrtí ženy v Praze bylo hadí uštknutí

Příčinou říjnového úmrtí třicetileté ženy v pražských Hlubočepech bylo uštknutí mambou zelenou. Pitva zjistila, že žena zemřela po působení neurotoxinu hadího jedu. Podle prvních informací Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze úmrtí s uštknutím nesouviselo, žena měla jiné zdravotní komplikace, uvedl tehdy její mluvčí Filip Brož. Zemřelá byla pravděpodobně majitelkou mamby, která na začátku října unikla právě z domu v Hlubočepech.

◼ ČESKO
Myslivci chtějí, aby stát určil únosné počty vlků

Myslivci chtějí od státu, aby určil, v jakých oblastech a počtech je únosné, aby se v české přírodě vyskytovali vlci. Není podle nich například možné, aby se vlci dostávali do zastavěných lokalit. Podle myslivců je střílení vlků až poslední možností regulace. Zástupci Českomoravské myslivecké jednoty (ČMMJ) to uvedli na včerejší tiskové konferenci. ČMMJ je největší mysliveckou organizací v Česku, sdružuje 58 tisíc držitelů loveckých lístků.


◼ BRAZÍLIE
Narodilo se první dítě světa z dělohy mrtvé dárkyně

Brazilská žena, které lékaři transplantovali dělohu od mrtvé dárkyně, jako první na světě porodila po takovémto zákroku živé dítě. Podle tiskových agentur to uvedli lékaři, jejichž studie byla publikována v odborném časopisu The Lancet. O transplantace dělohy od zemřelých žen se již v minulosti pokoušeli lékaři v několika zemích včetně Česka, podle agentur se však dosud porod živého dítěte touto cestou nezdařil.

◼ USA
Trumpův exporadce Flynn nejspíš nepůjde do vězení

Bývalý bezpečnostní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Flynn by neměl být odsouzen k nepodmíněnému trestu vězení, neboť poskytl vyšetřovatelům kauzy údajné ruské koordinace s Trumpovým volebním týmem zásadní pomoc. Podle amerických médií to soudu navrhl úřad zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera. Flynn se před rokem přiznal, že lhal vyšetřovatelům o svých stycích s ruským velvyslancem.

◼ RUSKO/USA
Rusko má ohledně smlouvy o raketách poslední šanci

Ruská federace má nyní poslední šanci vrátit se k ověřitelnému plnění podmínek smlouvy o likvidaci raket krátkého a středního doletu (INF), řekl v Bruselu generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Připomněl, že ruské porušování dohody zkoušeli spojenci s Moskvou řadu let bez úspěchu projednat. Aliance se nyní začíná podle Stoltenberga chystat i na změněnou bezpečnostní situaci, kdy smlouva z roku 1987 přestane existovat.


◼ AUTA
Volkswagen ohlásil konec spalovacích motorů

Německá automobilka Volkswagen oznámila, že poslední vozy se spalovacími motory vyvine v roce 2026 a prodávat je bude zhruba do roku 2040. V budoucnu se soustředí na elektromobily. Na setkání výrobců automobilů organizovaném deníkem Handelsblatt o tom informoval vedoucí firemní stratég Michael Jost. Ne všichni v automobilové branži jsou tak radikální, Volvo zatím ohlásilo pouze konec naftových motorů.

◼ EKONOMIKA
Brexit může snížit český HDP o 55 miliard

Brexit může snížit hrubý domácí produkt České republiky až o 55 miliard korun, tedy 1,1 procenta. Ve své analýze to odhaduje Česká spořitelna. Podle banky bude mít odchod Velké Británie z Evropské unie vliv rovněž na pracovní místa − o práci by v Česku mohlo přijít až 40 tisíc lidí. Brexit pak podle analýzy nejvíce dopadne na automobilový průmysl, výrobu elektroniky a strojů.

◼ LETECKÁ DOPRAVA
Do čela představenstva ČSA byl zvolen Petr Kudela

Novým předsedou představenstva Českých aerolinií (ČSA) se stal Petr Kudela, kterého do funkce zvolili ostatní členové nejužšího vedení společnosti. Kudela ve funkci nahradil Jozefa Sinčáka, jemuž v říjnu skončilo funkční období a valná hromada společnosti mu jej neprodloužila. Kudela do ČSA přišel ze společnosti Travel Service, která je majoritním vlastníkem dopravce.

◼ ENERGETIKA
PRE koupila firmu Frontier Technologies

Firma PREměření z energetické skupiny PRE koupila společnost Frontier Technologies, která se zaměřuje na vývoj, výrobu a dodávky inteligentních osvětlovacích řešení vnitřních i venkovních prostor. Cena byla v řádech desítek milionů korun, uvedla PRE. Frontier Technologies vstoupila na trh energetických úspor v oblasti systémů umělého osvětlení v roce 2011.


"

Euro je mladá, ale úspěšná měna. Přišel čas, aby euro dál rozvíjelo svou globální roli.

Valdis Dombrovskis

místopředseda Evropské komise

◼ PODNIKÁNÍ
Bankrotů firem letos bude nejméně od roku 2008

V listopadu bylo vyhlášeno 57 bankrotů obchodních společností, o devět méně než v říjnu. Rovněž bylo vyhlášeno 486 bankrotů podnikatelů, což bylo o 49 více než v předchozím měsíci, uvádí ve své studii společnost CRIF − Czech Credit Bureau. Podle firmy je už teď zřejmé, že počet vyhlášených bankrotů obchodních společností bude letos nejnižší od roku 2008, v případě fyzických osob podnikatelů pak od roku 2013.

◼ AUTA
V Německu se letos prodá 3,4 milionu nových aut

V Německu se letos podle sdružení automobilového průmyslu VDA prodá 3,4 milionu nových osobních aut, což je o procento méně než loni. Nárůst prodeje sdružení nečeká ani v příštím roce. Pokles prodeje nových aut je patrný zejména v posledních měsících kvůli přechodu na nová pravidla měření emisí. Ještě výrazněji letos podle VDA klesne počet v Německu vyrobených vozů − z loňských 5,6 milionu na 5,1 milionu.

◼ BANKY
Ruská rozvojová banka se stěhuje do Budapešti

Sídlo ruské Mezinárodní investiční banky se bude stěhovat do Budapešti. Oznámil to maďarský ministr financí Mihály Varga s tím, že vedení banky o tom rozhodlo v úterý. Banku zakládaly v sedmdesátých letech minulého století státy sovětského bloku, doposud sídlila v Moskvě. Otevření budapešťského sídla banky se očekává ve druhé polovině roku 2019.

◼ STROJÍRENSTVÍ
Chropyňské strojírny loni utržily skoro dvě miliardy

Tržby Chropyňské strojírny loni meziročně stouply o 53 milionů na 1,915 miliardy. Zisk firmy, sídlící v Chropyni na Kroměřížsku, vzrostl o 6,7 milionu na 197,1 milionu korun. Firma dodává svařovací, montážní a dopravní linky, určené zejména pro autoprůmysl. Export loni tvořil více než dvě třetiny tržeb. Mezi nejvýznamnější zákazníky podniku patří automobilky Škoda Auto, Volkswagen, BMW, Audi a Jaguar.


◼ HUTNÍ PRŮMYSL
Další elektronická dražba hutě Poldi bude v lednu

Elektronická dražba kladenské hutě Poldi se bude v lednu opakovat. Vyvolávací cena je 140 milionů korun, což je oproti dříve plánované dražbě o 20 milionů korun méně, sdělil insolvenční správce Michal Žižlavský. Do listopadové elektronické dražby se sice zájemci hlásili, ale žádný do termínu nesložil jistotu 90 milionů korun. Elektronické dražbě předcházely tři zmařené dražby.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.