Před půl rokem ještě nebylo jisté, jestli novináři budou smět uchovávat informace o lidech bez jejich souhlasu. To by mohlo výrazně omezit jejich práci. Příčinou obav byly nejasné dopady přísnějších pravidel ochrany osobních údajů na práci médií. Evropské nařízení známé jako GDPR platí od letošního května a čeští poslanci teprve včera přijali zákon, který jeho důsledky mimo jiné pro práci novinářů upřesňuje.

Evropská unie umožňuje vládám členských zemí některé části nařízení upravit podle svého. Čeští poslanci rozhodli, že na práci médií, vědců ani statistiků se pravidla vztahovat nebudou. Zároveň také snížili nejvyšší možnou hranici pokut pro školy, malé obce a jimi zřizované organizace, jako jsou například domovy důchodců. Současně plošně snížili maximální pokuty pro veřejnou správu na 10 milionů korun. Nařízení GDPR přitom upravuje maximální pokuty za jeho porušení až ve výši 20 milionů eur.

Zákonodárci snížením sankcí reagují na obavy obcí, škol a dalších institucí z drakonických pokut, které by mohly narušit jejich fungování. Poslanci například argumentovali, že pokuty ukládané veřejné správě se beztak hradí z veřejných rozpočtů, a jejich ukládání tedy vede pouze k formálnímu přesouvání státních peněz.

3 tisíce

stížností dostal Úřad pro ochranu osobních údajů od května letošního roku, odkdy platí evropské nařízení.

Odborníci z právní praxe oslovení HN však zastropování pokut kritizují. "Když lidé poskytují své osobní údaje soukromým společnostem, mohou si většinou vybrat, komu a jestli vůbec data zpřístupní. U veřejných institucí ale na výběr nemají," vysvětluje Michal Nulíček z advokátní kanceláře Rowan Legal. Nulíček nevidí důvod, proč by veřejné instituce neměly věnovat ochraně osobních údajů stejně velkou pozornost jako soukromé firmy. "Pokud se veřejná správa nebude muset obávat vyšších pokut, stěží se kvalitnější ochrana dat promítne do jejího fungování," dodává Nulíček.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.