Theresa Mayová to bude mít ještě těžší, než si před debatou v Dolní sněmovně o návrhu rozvodové smlouvy mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií představovala. Protože když se proti vládě třikrát za sebou postaví většina poslanců, je to čiré ponížení. O to hůř, že kabinet Theresy Mayové vstoupil v úterý do dějin jako první, který byl parlamentem odsouzen za pohrdání zákonodárným sborem.

O historickou premiéru se zasloužili zákonodárci, kterým se nelíbilo, že jim vláda odepřela plné znění analýzy právních důsledků odchodu z Evropské unie vypracované generálním prokurátorem. Toto druhé hlasování souvisí i se třetím, když si většina poslanců zase schválila, že pokud dohoda o rozchodu neprojde, vyhrazuje si Dolní sněmovna právo vyslovit se k jakýmkoli případným dodatkům. Přeloženo do češtiny, referendum o brexitu z června 2016 postavilo sice zákonodárný sbor před hotovou věc, ale poslanci krok za krokem ukazují, že je nelze obejít.

Po takové trojí porážce se zužuje pravděpodobnost, že by se v Dolní sněmovně našla většina pro brexit v podobě, v jaké ho dokázala vyjednat premiérka. Sto konzervativních poslanců už slíbilo hlasovat proti, takže záchranu by musela přinést jen vzpoura v táboře labouristů, jejichž vedení v čele s Jeremym Corbynem rovněž dohodu odmítá. Když tak či onak bude scházet padesátka hlasů, sílí otázka, co si může Theresa Mayová počít.

Její jediná šance spočívá v repríze představení, které bylo k vidění v americkém Kongresu před deseti lety, když vláda představila svůj plán záchrany bank ohrožených při finanční krizi. Poprvé neprošel a až otřesy na burze a pád akcií přiměly senátory a kongresmany změnit názor. Jak zareagují finanční kruhy letos, pokud dohoda o brexitu spadne pod stůl, nikdo nedokáže předpovědět, protože z dosavadních reakcí nelze cítit zvláštní nervozitu. Třeba se za tím skrývá jakési tušení či přání, že nakonec se nějaké řešení najde. Možná, ale vtip je v tom, že nikdo neví, jaké bude.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru