Už pětkrát zvýšila Česká národní banka během letoška svou klíčovou úrokovou sazbu. Přestože by to mělo vést k posílení koruny (v eurozóně se úroky ani nehnuly), je letos její průměrný kurz dokonce slabší, než byl v loňském roce. Domníváme se, že za to mohou vysoké devizové rezervy, které centrální banka nastřádala v průběhu éry devizových intervencí. Ty brání koruně, aby se posunula na svou dlouhodobou rovnovážnou úroveň.

Jaký kurz by koruna měla bez intervencí? Jednoznačně mnohem silnější. Několika přístupy jsme odhadli, že kurz by byl v rovnováze kolem 24 korun za euro. K tomuto pásmu se ale jen tak nedostane.

Drtivá většina bank v rozvinutém světě používá inflační cílování. Některé (například americký Fed) k němu přidávají ještě podporu hospodářského růstu. Pro všechny banky je ale velmi důležitý transmisní mechanismus. Jde o proces, skrze který se měnověpolitická rozhodnutí centrálních bank promítají do inflace a ekonomické aktivity. Pokud nefunguje správně, náklady stabilizace měnové politiky mohou výrazně vzrůst. V extrémní situaci mohou být důsledkem neukotvená inflační očekávání, což je noční můrou centrálních bankéřů.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru