Ve čtvrtek 6. prosince uplyne rok od jmenování Andreje Babiše předsedou vlády. Při zpětném ohlédnutí se potvrzuje, že vnesl do premiérské funkce nový rozměr. Jako člověk z velkého byznysu, který se vymezuje vůči tradičním politikům, přestal dbát na nepsaná tabu a přizpůsobil si výkon úřadu svému, "manažerskému" pojetí.

Je trestně stíhaný

Vláda v čele s premiérem obviněným z trestného činu byla dříve představitelná jen těžko. Politici odcházeli z funkcí už při pouhém podezření - například expremiér Stanislav Gross (ČSSD) po aféře s nevysvětlenými finančními zdroji na koupi bytu nebo bývalý ministr životního prostředí z ODS Pavel Drobil kvůli podezření z korupce na Státním fondu pro životní prostředí. Babiš je jedním z obviněných v kauze Čapí hnízdo, v níž policie vyšetřuje podezření z podvodného získání dotace z evropských fondů. Kvůli tomu s ním nechce vládnout většina opozičních stran. Babiš odmítá, že by ze své funkce ovlivňoval vyšetřování, na druhou stranu vícekrát kritizoval vyšetřovatele. Odstoupit kvůli stíhání odmítá.

Je podezřelý ze střetu zájmů

Babiš vstoupil do politiky jako druhý nejbohatší občan. Když vyhrál volby a stal se premiérem, vznikla unikátní situace v celoevropském měřítku. Už loni Babiš kvůli přísnějšímu zákonu převedl svůj holding Agrofert a další byznys do svěřenských fondů. Podle právníků Evropské komise má na firmy stále vazbu a porušuje nové zásady o střetu zájmů. Sám premiér prohlašuje, že žádný dosah na své bývalé majetky nemá, současně však počítá s tím, že je v budoucnu dostane zpátky pod přímou kontrolu. Z volebních výsledků a průzkumů každopádně vyplývá, že skoro třetině voličů Babišův střet zájmů nevadí, totéž platí i o jeho trestním stíhání.

Ve vládě spolupracuje s komunisty

Otevřená spolupráce s komunisty ve vládě byla po roce 1989 dlouho tabu, protože strana se stále hlásila k předlistopadovému totalitnímu režimu. Koalici s podporou KSČM se odvážil navrhnout v roce 2006 Miroslav Kalousek, tehdy ještě jako šéf lidovců, ve straně ale tvrdě narazil a odstoupil z funkce předsedy. Až po loňském vítězství Babišova hnutí ANO se ale KSČM dočkala úplné rehabilitace. Komunisté se s podporou ANO dostali k vlivným postům ve sněmovně a letos díky jejich hlasům dostala menšinová vláda ANO a ČSSD důvěru od poslanců. "KSČM je přece dneska demokratická strana," řekl poté Babiš. Komunisté se podle něj zachovali "státotvorně".

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • V čem je Andrej Babiš podobný Václavu Klausovi z dob jeho prví vlády?
  • Čím se naopak liší od Bohuslava Sobotky?
  • A jak se ve vládě projevují jeho zvyky z byznysu?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se