Návrh na zásadní změnu ve vyplácení dotací zemědělcům rozděluje Evropskou unii a staví se proti němu stále více členských států. Dosud platí, že podporu na obhospodařování půdy a chov zvířat získá každý farmář, který o ni požádá. Od roku 2021 to podle Evropské komise mají být jen ti, pro něž je zemědělství hlavním zdrojem obživy.

Česko se obává, že novinka by na zdejší zemědělce měla radikální dopad. Téměř tři čtvrtiny půdy tu obhospodařují velké agrární korporace, které často podnikají také v řadě jiných odvětví.

To v ostatních evropských zemích není obvyklé, dominují tam malí farmáři, kteří se zabývají téměř výhradně zemědělstvím. "Česko je v Evropě specifické. Velké firmy dělají spolu se zemědělstvím i jinou činnost, ale pokud sejí, sklízí a dojí, nevidím důvod, proč by nás to mělo zajímat," namítá Jiří Šír, ředitel Odboru zahraničně obchodní spolupráce Ministerstva zemědělství ČR a hlavní český vyjednávač pro zemědělskou politiku.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Dále se dočtete, jak podle představ Evropské komise mají nově žádat o zemědělské dotace firmy, které patří do holdingu. A kde by mohla ležet hranice pro získání dotace podle navržených pravidel.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.