Zelená energetika byla kvůli přemrštěným dotacím v Česku v posledních letech často zavrhovaná. Pořád má ale kam růst a její možnosti nejsou na našem území ani zdaleka vyčerpané. Týká se to hlavně malých střešních slunečních elektráren. Šéf Komory obnovitelných zdrojů Štěpán Chalupa upozorňuje, že jich může přibýt až na trojnásobek současného počtu a větrných elektráren až na sedminásobek.

"Stát by se měl hlavně zaměřit na střední a malé instalace na domech. Ať už jde o domy rodinné, bytové, sídla firem, kravíny, či parkoviště," říká v rozhovoru pro HN Chalupa. Výkon slunečních elektráren v Česku by tak mohl stoupnout minimálně o další čtyři gigawatty. To je pro srovnání výkon čtyř bloků Jaderné elektrárny Temelín.

Odhady, kolik může mít Česko nových solárů, větrných elektráren či spaloven biomasy, jsou součástí připravované strategie k dosažení evropských cílů na ochranu klimatu pro rok 2030. Ministerstvo průmyslu a obchodu už několik měsíců pracuje na národním klimaticko-energetickém plánu, do konce roku ho musí poslat Evropské komisi. Hotový zatím není.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru