V severošvýcarské obci Rheinau ztroskotal pokus zavést základní nepodmíněný příjem. Od dárců se podle iniciátorky projektu Rebeky Panianové podařilo vybrat jen část peněz potřebných pro uskutečnění vize. Vybralo se 150 000 švýcarských franků, ale potřebných bylo 6,1 milionu, sdělila podle agentury DPA Panianová. Dosud získané peníze organizátoři dárcům vrátí.

Filmařka Rebecca Panianová se pokusila zajistit peníze na financování svého projektu prostřednictvím crowdfundingové kampaně, kdy se větší počet jednotlivců skládá na stanovenou cílovou částku nutnou pro realizaci projektu.

Základní nepodmíněný příjem ve výši 2500 švýcarských franků (zhruba 57 tisíc korun) měsíčně mělo v Rheinau po dobu jednoho zkušebního roku dostávat kolem 770 obyvatel, kteří se do projektu přihlásili.

Panianová chtěla o svém projektu natočit i film a zdokumentovat, jak peníze mění lidi. Zapojit se mohl každý, ale profitovat z projektu mohli jen lidé s měsíčním příjmem nižším než 2500 franků. Naopak lidé s vyššími příjmy měli do systému přispívat.

Panianová připustila, že v Rheinau projekt ztroskotal na nedostatečné komunikaci. Mnoho lidí se podle ní ptalo, proč mají platit za lidi v Rheinau. "To znamená, že jsme příliš málo vysvětlovali, že pokus umožní získat zkušenosti, které prospějí nám všem," řekla Panianová.

Základní nepodmíněný příjem má mnoho podob a je předmětem diskuse v různých zemích, kde se už uskutečnily nebo konají pokusy. Některé modely jsou zaměřené na celé obyvatelstvo, jiné cílí na určité skupiny. V nejširším pojetí je to systém sociálního zabezpečení v podobě pravidelné peněžní dávky vyplácené ve stejné výši všem lidem a bez jakýchkoli podmínek.

Ve Švýcarsku se na téma stálého příjmu pro všechny konalo v červnu roku 2016 referendum. Obyvatelé alpské země však návrh, aby Švýcarsko jako první země na světě zavedla garantovaný státní příjem pro všechny občany, jednoznačně odmítli. Podle návrhu měl garantovaný příjem činit 2500 franků bez ohledu na to, zda dotyčný pracuje, anebo je nezaměstnaný. Na druhou stranu by země zrušila veškeré sociální dávky, podpory a příspěvky.