Severoatlantická aliance došla k závěru, že Rusko vývojem a rozmístěním rakového systému 9M729 porušuje smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF). Systém podle NATO představuje výrazné riziko euroatlantické bezpečnosti. V prohlášení to po svém úterním jednání uvedli ministři zahraničí členských zemí aliance.

"Jednoznačně podporujeme zjištění Spojených států, že Rusko porušuje své závazky plynoucí ze smlouvy INF," napsali ministři v prohlášení.

Spojené státy se za 60 dní přestanou řídit podmínkami smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), pokud do té doby nezmění Rusko svůj přístup ke smlouvě a nezačne její podmínky plnit také. Po jednání se svými kolegy ze zemí NATO to v úterý oznámil americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Američané mají ve svém postupu jednoznačnou podporu všech zemí aliance. Moskva ale i nadále trvá na tom, že ustanovení dokumentu nijak neporušila.

"Přistupujeme k tomu z několika důvodů. V první řadě proto, že kroky Ruska hluboce podkopávají bezpečnost Spojených států a bezpečnost našich spojenců a partnerů," vysvětlil Pompeo. Pro Spojené státy podle něj nemá smysl, aby zůstávaly svázány podmínkami dohody, které je omezují v případné odpovědi.

Americký ministr uvedl, že Moskva může smlouvu z roku 1987 zachránit, pokud v následujících 60 dnech začne její podmínky ověřitelným způsobem znovu plnit. Podle něj má nyní Rusko rozmístěno několik praporů těchto raket, jejichž dostřel z nich činí přímou hrozbu pro Evropu. "Rusko obrátilo trend snižování jaderného nebezpečí v Evropě, kde má Amerika desetitisíce vojáků a kde žijí a pracují miliony našich civilistů," zdůraznil Pompeo. V nebezpečí je podle něj také daleko větší počet občanů evropských zemí.

Ruské porušování podmínek dohody INF podle Pompea nelze vidět odděleně od dalších kroků na mezinárodní scéně, například v Gruzii, na Ukrajině, v Sýrii, při vměšování do voleb v jiných zemích či při pokusu otrávit někdejšího agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury.

"Rusko obrátilo trend snižování jaderného nebezpečí v Evropě, kde má Amerika desetitisíce vojáků a kde žijí a pracují miliony našich civilistů," míní Pompeo. V nebezpečí je podle něj také daleko větší počet občanů evropských zemí.

Česká republika se shoduje se svými spojenci v tom, že Rusko smlouvu porušilo vývojem a rozmístěním raketového systému označovaného jako Novator 9M729. Tím Rusko spolu s dalšími "nekonstruktivními kroky" ohrožuje euroatlantickou bezpečnost, uvedlo ministerstvo zahraničí. "Rusko samo je tak výlučně odpovědno za stav, který přiměl USA ke krokům vedoucím k vypovězení INF-T," doplnil úřad vedený ministrem Tomášem Petříčkem (ČSSD).

Podle českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka není dlouhodobě možné, aby jedna strana smlouvu porušovala a druhá se jí řídila. "Chápeme americký postoj. Pro ČR a celou řadu spojenců je ale také důležité pokračovat v úsilí o mezinárodní odzbrojení. Tato smlouva je důležitým pilířem režimu kontroly zbrojení v Evropě," připomněl Petříček.

Česká republika není smluvní stranou INF-T, avšak americký postup chápe, protože není udržitelné, aby smlouvu nadále plnily pouze Spojené státy, napsalo ministerstvo. Smlouva podle něj eliminovala nebezpečnou a destabilizující kategorii nosičů jaderných i konvenčních zbraní. "Rusko má ještě možnost vrátit se k dodržování smlouvy, k čemuž je vyzýváme spolu s našimi spojenci," dodalo. Konzultace v Severoatlantické alianci budou podle ministerstva pokračovat "v zájmu efektivnosti vlastní i spojenecké bezpečnosti a kolektivní obrany".

Americký ministr upozornil, že řada dalších zemí, třeba Čína nebo Írán, vůbec není INF vázána a mohou stavět zbrojní systémy, jaké chtějí. Podle Washingtonu není důvod nadále přenechávat takovou zásadní vojenskou výhodu státům, jako je Čína, zvlášť když podobné zbraně mohou být využity k zastrašování USA či amerických spojenců v Asii. Pokusy o rozšíření dohody podle něj už přitom třikrát zklamaly.

Pompeo zdůraznil, že Spojené státy nadále nehodlají podporovat mezinárodní smlouvy, které podkopávají jejich vlastní bezpečnost, jejich zájmy a hodnoty. "Amerika má zájem na vládě práva. Když se k něčemu zavážeme, dodržíme to. Ale od našich partnerů čekáme to samé. Pokud se ukáže, že nedodrželi slovo, ponesou následky," prohlásil americký ministr zahraničí.

Pompeo upozornil, že Rusko smlouvu INF, domluvenou mezi USA a tehdejším SSSR, nezačalo porušovat jen tak z ničeho nic. Střely, které dohodu porušují, testuje Rusko podle amerického ministra na střelnici Kapustin Jar od poloviny prvního desetiletí 21. století, a to jak z mobilních, tak z pevných odpalovacích zařízení.

Ministři zahraničí NATO ve společném prohlášení uvedli, že aliance a USA se pět let opakovaně pokoušeli s Ruskem o věci diskutovat, a to jak ve dvoustranných rozhovorech, tak na vícestranných fórech.

"Rusko na naše obavy odpovídalo popíráním a mlžením. Rusko teprve nedávno vůbec uznalo existenci raketového systému, ale bez toho, aby poskytlo nutnou transparentnost nebo vysvětlení," uvedli ministři zemí aliance.

"Přes čtyři roky Moskva předstírala, že vůbec neví, o jaké střele Spojené státy mluví, a to přes to, že jsme poskytli rozsáhlé informace o jejích parametrech a historii testování," podotkl americký ministr. Rusko podle něj postoj změnilo až poté, co USA v listopadu loňského roku zveřejnily ruské označení systému. "Pak historku změnili a ze střely, která neexistuje, byla náhle existující střela, která ovšem podle nich odpovídala podmínkám smlouvy INF," uvedl.