Podle včera zveřejněných čísel Českého statistického úřadu průměrný plat v tuzemské ekonomice vzrostl ve třetím čtvrtletí meziročně o 8,5 procenta, dosáhl 31 516 korun. Reálně, tedy po očištění o inflaci, se mzdy zvýšily o šest procent. V obou případech jde o mírné zpomalení v porovnání s předchozími dvěma čtvrtletími tohoto roku. Nejvíce si polepšili méně kvalifikovaní pracovníci.

"Růst mezd nicméně zůstává robustní. Hovoří pro pokračování solidního růstu spotřeby tuzemských domácností," okomentoval údaje Radomír Jáč, hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE.

Svižnému zvyšování mezd nahrává příznivý vývoj ekonomiky a situace na trhu práce. Na něm je kvůli rekordně nízké nezaměstnanosti nedostatek pracovních sil. Podniky tak ve snaze udržet si pracovníky či získat nové musí více přidávat na výplatních páskách.

"Výrazný růst zaznamenala všechna odvětví ekonomiky, v tempu nicméně zůstala odvětví rozdělena do dvou kategorií," řekl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Na jedné straně podle něj stojí veřejný sektor, na druhé soukromá sféra.

Ve veřejném sektoru rostly mzdy dvouciferným tempem. Šlo například o školství, zdravotnictví a veřejnou správu. U většiny soukromníků se tempo růstu pohybovalo mezi šesti a osmi procenty. Ale například v oblasti nemovitostí, která zažívá boom, si zaměstnanci polepšili o více než deset procent.

Statistiky rovněž ukazují, že takzvaná mediánová mzda, která představuje výdělek zaměstnance přesně uprostřed hodnot všech mezd, dosáhla 27 719 korun, když vzrostla o 9,8 procenta. To bylo více než průměrná mzda. Z toho vyplývá, že více si ve třetím čtvrtletí polepšili hůře placení pracovníci. Naznačuje to, že firmy nejvíce poptávají méně kvalifikované pracovníky.

"U žen s nejnižšími výdělky je nárůst takřka dvacetiprocentní. Celkově se tak rozdíly mezi mzdami uzavírají," uvedl Dalibor Holý, ředitel odboru statistiky práce a rovných příležitostí ČSÚ.

Podle odhadů ekonomů by za celý letošní rok měl růst průměrné mzdy překonat hranici osmi procent, což bude nejvíce za posledních patnáct let. Takový nárůst bude i v souladu s dřívějšími představami šéfa Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly.

V příštím roce by však mohlo zvyšování mezd v českém hospodářství zvolnit. "Očekáváme mírné zpomalení a růst mezd v rozmezí šesti až sedmi procent," řekl Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank.

Ziskovost řady firem podle něj díky rostoucím mzdovým nákladům klesá, a jejich ochota přidávat se tak může příští rok snižovat. A to i navzdory dál velmi napjatému trhu práce.

Související