Už to tak bývá, že dlouho se zdánlivě neděje nic, ale pod povrchem se kumuluje energie, až v jednom okamžiku dojde ke zlomu. Možná jeden takový zlom sledujeme v Česku právě teď. Vypadá to, že se voličstvo pohnulo a začaly se formovat tři silné bloky: ANO, piráti a ODS. Přežití ostatních je nejisté.

Několik momentů, které tomu nasvědčují, vidíme v průzkumu společnosti Kantar po kauze "únosu−neúnosu" syna Andreje Babiše. Hnutí ANO nejenže neztratilo, ale posílilo. Má nyní 32,5 procenta. Posílili ale také piráti (19 procent) a ODS (16 procent). Za nimi se pak otevřela propast. K pětiprocentní hranici spadly ČSSD, SPD i KSČM. Přidaly se tak k lidovcům, TOP 09 a starostům, kteří na hraně, za kterou zeje politická nicota, balancují už dlouho.

Proč lze soudit, že nejde jen o výkyv, ale o trend? Rozeberme to postupně. K Andreji Babišovi se zjevně začínají přidávat dosavadní voliči KSČM a SPD. Ve výzkumu tvrdili, že se nemohli dívat na "štvanici" na premiéra, a proto se ho rozhodli podpořit. Ale důvody budou ve skutečnosti hlubší. Babišova vláda v praxi provozuje levicovou politiku (zvyšování důchodů, cestování vlakem zadarmo), což těmto voličům vyhovuje. Zároveň Babiš vystupuje stále více nacionálně, spolu s dalšími zeměmi Visegrádu se vymezuje proti západu a jihu Evropské unie. Odmítl globální pakt OSN o migraci a vystupuje proti všemu, co si voliči SPD a KSČM ztotožňují s kulturně-civilizačním ohrožením Česka. Brání orbánovské Maďarsko, s Orbánem osobně se přátelí. Také výlet Babišova předsedy sněmovny Vondráčka do Ruska musel východně orientované voliče těchto stran potěšit. Zkrátka politika ANO se začíná překrývat s poptávkou dosavadních voličů KSČM a SPD. Ti tak ztrácí důvody, proč volit Okamuru či Filipa, a začínají se chovat podle úsloví: "Proč chodit ke kováříčkům, když mohou jít ke kovářovi." Babiš to nepochybně vycítí a začne voliče kout, dokud jsou žhaví. Dá se očekávat, že identitární a nacionální akcent jeho politiky bude sílit a ANO se posune směrem k levicově populistické nacionální partaji. Je to ale samozřejmě dvousečné. Pokud se Babišovi podaří voliče KSČM a SPD vyluxovat a tyto strany spadnou pod pět procent, přijde o potenciální koaliční partnery. Může se nakonec ocitnout v izolaci.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru