Když má někdo tak složité jméno jako Annegret Krampová-Karrenbauerová (56), nevyhne se tomu, že ho lidé komolí. I experti na německou politiku raději používají jen zkratku, která se už pro tuto političku vžila − AKK. Je to právě AKK, kdo má nejspíš největší šance na to, že v čele německých křesťanských demokratů (CDU) nahradí Angelu Merkelovou. V průzkumech mezi členy CDU zatím těsně poráží Friedricha Merze.

"Merkelová chce za svou nástupkyni právě ji," říká Jakub Eberle, odborník na Německo z Ústavu mezinárodních vztahů. Ne nadarmo se Krampové-Karrenbauerové přezdívá Minimerkelová. Obě ženy k sobě mají názorově blízko. Patří do politického středu, nechtějí, aby se CDU vrátila na tradiční konzervativní pozice. Tam by naopak stranu rádi viděli další dva hlavní uchazeči o její vedení, Friedrich Merz a Jens Spahn.

Krampová-Karrenbauerová je nyní generální tajemnicí CDU, má tedy na starosti řízení chodu strany. Do této funkce si ji vybrala sama Merkelová. To ale neznamená, že by Krampová-Karrenbauerová občas neměla jiné názory než kancléřka. Na začátku migrační krize sice podpořila její vstřícný postoj k uprchlíkům, postupně ale začala zastávat tvrdší názory než Merkelová, například pokud jde o vyhošťování těch, kteří nárok na azyl nemají.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.