Kancléři sjednotiteli Helmutu Kohlovi, o němž se tvrdí, že byl jejím mentorem, se důstojný odchod z politiky nepovedl. To Angela Merkelová chce své politické odcházení režírovat sama. Nakolik úspěšně, ukážou příští dny.

Kohl skončil v čele Křesťansko-demokratické unie (CDU) v roce 1998 po 25 letech, ve volbách tehdy prohrál. Nechal si poslanecké křeslo, zůstal čestným předsedou. O rok později jeho pověst značně utrpěla kvůli kauze kolem financování CDU. Do politického důchodu odešel mimo jiné po tlaku stranických kolegů včetně současné kancléřky.

Páteční a sobotní sjezd CDU v Hamburku se stane jevištěm pro první dějství odcházení Angely Merkelové. Po 18 letech budou mít konzervativci, kteří jsou nejsilnější parlamentní stranou, ve svém čele novou tvář. Na konci října kancléřka oznámila, že nehodlá obhajovat funkci předsedkyně strany. Rozhodnutí přišlo po sérii volebních propadů − ať už v zemských volbách v Hesensku, nebo v případě sesterské Křesťansko-sociální unie (CSU) v Bavorsku. Tomu všemu předcházely spory uvnitř vládních stran nejen o migraci. V čele kabinetu plánuje Merkelová zůstat do konce volebního období, tedy do roku 2021.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.