Ruský rubl v pondělí mírně posílil v reakci na výsledky víkendového jednání lídrů skupiny G20. Trhy především uvítaly přestávku v obchodní válce mezi Spojenými státy a Čínou. Potěšila je také dohoda mezi Ruskem a Saúdskou Arábií o snížení těžby ropy, aby byl zastaven pokles její ceny. Rubl posílil téměř o dvě procenta, analytici nevylučují, že by jeho kurz mohl i nadále růst.

O snížení těžby ropy informoval ještě na summitu v Buenos Aires sám ruský prezident Vladimir Putin. "Ještě jsme se nedohodli na přesných objemech, ale domluvili jsme se se Saúdskou Arábií, že budeme pečlivě situaci sledovat a operativně reagovat," cituje Putina moskevský list Vedomosti.

Saúdskoarabský ministr energetiky Khalid al-Falih podle agentury Bloomberg navrhl, aby členské státy OPEC a země, které se připojily k dohodě o omezení těžby z loňského roku, od ledna příštího roku snížily těžbu o milion barelů denně ve srovnání s těžbou v říjnu letošního roku. Politici o tom budou jednat od středy na setkání OPEC ve Vídni.

Právě od října ropa ztratila více než třetinu své hodnoty. Důvodem jsou podstatně slabší protiíránské sankce spolu se slabší poptávkou a naopak velkým převisem nabídky. Rusko, Saúdská Arábie a především Spojené státy zvýšily těžbu, aby kompenzovaly výpadek dodávek z Íránu a Venezuely. USA se s těžbou ve výši 11,475 milionu barelů denně staly největším světovým těžařem ropy. Americký prezident Donald Trump se také snažil přesvědčit Saúdskou Arábii k dalšímu snížení ceny ropy. Nyní se ukazuje, že neuspěl.

Související