Nápad Evropské unie dodatečně zdanit obří technologické firmy jako Google nebo Facebook Česko zpočátku odmítalo. Vysvětlovalo to hlavně nejistotou, jestli to zemi něco přinese. Vláda ale nakonec změnila postoj a návrh podporuje. Za změnou názoru stojí i premiér Andrej Babiš (ANO).

Samotné zavedení daně se však zatím odkládá. Společný francouzsko-německý návrh nenalezl na úterním jednání ministrů financí zemí EU mezi ostatními členskými státy dostatečnou podporu.

"Mám vážné pochybnosti," řekl finský ministr Petteri Orpo. Otázky vznáší Dánsko a Estonsko. Podle španělské ministryně Nadii Calviñové je kompromisní návrh, na němž se v noci dohodlo Německo a Francie, rovnou nedostatečný.

Česko naopak deklarovalo svůj souhlas. Když byl v Praze na konci října francouzský prezident Emmanuel Macron, Babiš mu definitivně potvrdil, že Česko pro návrh zvedne ruku. "V tomhle jsme s vámi," řekl Babiš Macronovi podle zdroje HN obeznámeného s obsahem schůzky. Právě Francie je hlavním propagátorem snah, aby technologičtí obři museli platit novou daň ve výši tří procent ze značné části svého obratu, například z příjmů z reklamy cílené na uživatele nebo z prodeje dat.

Spory se nyní vedou o to, zda zohlednit pouze příjmy z reklamy na internetu, nebo i prodej uživatelských údajů, napsala agentura DPA. Vzdor přichází například i z Irska, kde má Facebook své evropské sídlo.

Daň by dolehla na technologické podniky, jejichž globální obrat dosahuje alespoň 750 milionů eur, tedy skoro 20 miliard korun. Evropská komise odhaduje, že ročně vynese zhruba pět miliard eur, což je 130 miliard korun. Tyto peníze si pak mezi sebou členské státy rozdělí podle toho, nakolik jejich obyvatelé služby Googlu a spol. využívají. Cílem tak je zajistit, aby tyto společnosti odváděly daň podle toho, kolik uživatelů v jaké zemi mají. Dnes vesměs daní jen ve státech, které jim nabízejí extrémně výhodné podmínky, například právě v Irsku.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru