Od května příštího roku se začnou krabičky s cigaretami značit namísto kolkem digitálním kódem.

Nový systém, který zavádí Evropská unie, má zamezit pašování a padělání tabákových výrobků.

Jediný, kdo zatím může tyto jedinečné kódy v Evropské unii vydávat, je Státní tiskárna cenin (STC). Ta má zájem vydávat elektronické kolky i pro další členské země.

Každé balení cigaret či tabáku, ať už paleta, karton, nebo krabička, získají během výroby svůj jedinečný digitální kód. Ten bude na rozdíl od papírového kolku mnohem hůře padělatelný.

"Prioritně budeme vydávat unikátní kódy pro Českou republiku. Máme ale velký zájem nabídnout tyto služby i jiným zemím Evropské unie," uvedl generální ředitel STC Tomáš Hebelka.

480 milionů

cigaret ročně je podle výrobce Philip Morris v nabídce nelegálního trhu v Česku.

Od 20. května příštího roku se začne nové značení používat pro cigarety a tabák určený k balení cigaret.

Nejpozději do 20. května 2024 začne platit nové značení také pro ostatní tabákové výrobky, jako jsou doutníky nebo zahřívané tabákové výrobky.

Všichni, kdo budou chtít na území EU prodávat tabákové produkty, si budou muset zažádat o digitální kódy. Ty se pak objeví na každém balení v podobě takzvaného data matrix kódu a dvanáctimístného čísla. Přiložením čtečky kontrolor získá okamžité informace o "rodokmenu" každého balení. To znamená cestu výrobku v řetězci dodavatelů, místo a čas výroby nebo překupníky, přes které se zboží dostalo až na pult.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.