Nestěhují se jen lidé, ale také rostliny. Lidé je po staletí převážejí do jiných oblastí, než ve kterých se vyvinuly, a neuvědomují si, že tím zadělávají přírodě na problém. Když se zavlečená rostlina v novém prostředí uchytí a začne se rozmnožovat, má to na původní přírodu často negativní vliv.

O tom v kostce pojednává biologie invazí, kterou se zabývá vědec Petr Pyšek z Botanického ústavu Akademie věd. V pondělí si za svůj přínos světové vědě převzal prestižní Cenu Neuron pro špičkové české vědce. Každý rok ji udílí stejnojmenný nadační fond, který se snaží popularizovat českou vědu.

Za dvacet let práce v Botanickém ústavu se z Pyška stal jeden z nejvýznamnějších světových odborníků na biologii invazí. Zároveň je jedním z nejcitovanějších českých vědců.

Pyšek se zabývá tím, jaký dopad mají migrace rostlin a živočichů na životní prostředí, ekonomiku, zdraví.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.