Prvky umělé inteligence využívají i česká call centra, klienti si toho ale vůbec nemusí všimnout. Virtuální asistenti mohou třeba jen našeptávat a radit operátorovi, vysvětluje odborník na robotizaci a umělou inteligenci Ivo Gavenda ze společnosti Accenture.

HN: Jak nástroje umělé inteligence fungují?

AI je velmi široký pojem, lidé si pod ním často představují výjev ze sci-fi světa, například dokonalé systémy, které reagují na své okolí podobně jako člověk. Tak daleko nejsme. Nástroje umělé inteligence v prvním kole sbírají data, ať už z digitálního světa nebo pomocí senzorů ze světa reálného, ve druhém kole je pochopí a dají do kontextu. V třetí fázi pak nástroj něco vykonává, třeba s něčím poradí nebo vás někam naviguje. Poslední složkou je učení se v čase, kdy systém své řešení neustále zdokonaluje a posouvá do stavu, kdy dovede reagovat mnohem lépe a výstižněji než v době, kdy se spustil. Příkladem může být, že senzor zaznamená text na poznávací značce auta a porovnáním dat s informacemi z různých databází se dostane k závěru, co je na té značce vyobrazeno a co to znamená.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru