Poslední dva večery festivalu Pražské jaro budou příští rok patřit pražskému i českému debutu tělesa Orchestre National du Capitole de Toulouse, koncertnímu a opernímu orchestru půlmilionového města, jež leží pod Pyrenejemi na jihozápadě Francie. Je řazen do trojice nejlepších v zemi.

Označení "národní" nenese jako dávnou samozřejmost, získal je až v 80. letech minulého století během působení šéfdirigenta Michela Plassona. Právě pod jeho mimořádně dlouhým vedením se nepříliš významné těleso, spojené s městským operním divadlem, stalo zajímavým koncertujícím a nahrávajícím orchestrem a nakonec i mezinárodním pojmem. Během Plassonovy éry také získalo nové působiště − sál Halle aux Grains. Plasson vedl Orchestre du Capitole de Toulouse od roku 1968 do roku 2003, plných pětatřicet let.

Do Prahy filharmonici příští rok přijedou se současným šéfdirigentem Tuganem Sochijevem, ruským umělcem pocházejícím ze Severní Osetie, který už několik let současně vede Velké divadlo v Moskvě. Sochijev získával zkušenosti také jako šéf Deutsches Symphonie-Orchester Berlin a ve Velšské národní opeře v Cardiffu. Šéfem v Toulouse se stal před deseti lety a do tamních tradic i pečlivě vybudovaného francouzského zvuku vnesl další vlivy, zejména větší rytmickou pregnanci.

O koncertech

Orchestre National du Capitole de Toulouse
3. a 4. června, Obecní dům

K ideálu, který staví na kultivovanosti a průzračnosti, Sochijev přidává technickou brilanci a živelnost. Smlouvu má zatím jen do příštího roku.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.