Na premiéra Andreje Babiše se valí další problém. Podle analýzy, kterou vypracovali právníci Evropské komise, je stále ve střetu zájmů − přestože loni převedl svůj byznys do svěřenských fondů. Kromě toho, že jeho pozici komplikuje trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo, Babiš musí počítat ještě s tlakem Bruselu, aby se zcela odpoutal od skupiny Agrofert. Té kvůli vlivu premiéra hrozí, že přijde o evropské dotace.

Devítistránková zpráva evropských právníků, kterou mají HN k dispozici, konstatuje, že šéf hnutí ANO nezpřetrhal vazby s podnikáním skupiny Agrofert a porušuje tím pravidla finanční regulace. Jde o to, že na jedné straně Babiš figuruje ve svěřenských fondech jako ten, komu záleží na ziscích z podnikání holdingu, a současně se jako premiér podílí na rozdělování peněz z evropských zdrojů. Agrofert z nich přitom loni dostal více než dvě mi­liardy korun. "Jakožto obmyšlený obou svěřenských fondů má zájem na hospodářském úspěchu Agrofertu a skupiny Agrofert," uvádí se ve zprávě, na kterou v sobotu jako první upozornily evropské deníky Le Monde, The Guardian a Süddeutsche Zeitung. Český premiér závěry právníků odmítl, tvrdí, že na svěřenské fondy nemá vliv.

Kvůli střetu zájmů se Babiš dostal pod tlak už jednou na domácí politické scéně, když byl ministrem financí. Výsledkem byla novela zákona, která ho přinutila převést své firmy do svěřenských fondů. Správcem jednoho se stal vrcholový manažer Agrofertu, druhého dlouholetý právník holdingu. Dohled nad hospodařením Babiš svěřil i své nynější manželce Monice.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.