Není sporu o tom, že další problém je pro Andreje Babiše krajně nepříjemný. Právní analýza Evropské komise, hodnotící jeho střet zájmů, mu dává na vybranou mezi třemi možnostmi: buď se skutečně zbavit vlivu na Agrofert a další firmy, nebo se vzdát miliardových evropských dotací, nebo nebýt premiérem. Už nejen od české opozice, ale i z Bruselu zaznívá, že způsob, jakým český premiér funguje, je v Evropě 21. století nepřijatelný. Jenže pozor: ani tato aféra premiérovi u jeho voličů ublížit nemusí. A co hůř − jejím hlavním dlouhodobým výsledkem může být odklon Babiše od Evropské unie.

Věcně vzato není co řešit. Střet zájmů Andreje Babiše je, bráno zdravým rozumem, mimo jakoukoli debatu. Agrofert a další firmy, které čerpají miliardové dotace, sice premiér vložil do svěřenských fondů, ty ovšem pořád hájí jeho zájmy. On sám je jediným "obmyšleným" a ve fondech figuruje jako jedna z "protektorů" jeho manželka. Profit svěřenských fondů je Babišovým profitem.

Premiér se sice hájí tím, že formálně vyhověl českému zákonu o střetu zájmů, takže jaký problém, jenže je to "o voze a o koze". V tomto případě jde o evropské peníze a Evropská unie má svá, přesněji a přísněji formulovaná pravidla. Je to prosté: EU platí, a může si tak rozhodnout, za jakých podmínek je ochotná přispívat. A na českou hru ve stylu "zákon se nažral, ale Babišův profit zůstal celý" přistoupit nechce.Takže Babiš má logicky a zaslouženě finanční problém.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru