Odchody a konce jsou časem reflexe. Při ohlédnutí za prezidentstvím George Herberta Walkera Bushe, který v pátek zemřel ve věku devadesáti čtyř let, jsou první pocity překvapení a také nostalgie. A pak, když se podíváme pozorněji, naděje.

Překvapení proto, že jsou to necelá tři desetiletí, kdy George H. W. Bush přišel v lednu 1989 jako 41. prezident USA do Bílého domu. Ale rozdíl mezi jeho osobností a některými současnými vrcholnými politiky − v USA stejně jako v Česku − je tak neuvěřitelný, že se zdá, jako bychom mezitím urazili stovky světelných let.

A to proti proudu času od roku 1989, kdy jsme si mysleli, že jsme na konci historie, že liberální demokracie už bude jen obyčejně, nudně vzkvétat. Odchod George Bushe, posledního z velkých politiků, se kterým jsme si tuto budoucnost spojovali, nám připomněl, jak skvělé to byly chvíle, když šlo něčemu tak nadějnému jednoduše věřit. Proto ta nostalgie.

Vidíme současnou deziluzi, snažíme se pochopit její příčiny dříve, než nás plně dostihnou její možné nebezpečné důsledky. Hledáme nové modely, je poptávka po velkých vizích.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru