Podniky sídlícími v kancelářských komplexech nad stanicí metra Budějovická v Praze otřásla letos v lednu tragická událost. Jedna ze zaměstnankyň centrály České spořitelny ukončila svůj život skokem z dvacátého patra. Okolnosti měly podle mluvčího banky Filipa Hrubého zcela osobní rozměr a nesouvisely s prací.

"K souhře tragických okolností v jejím osobním životě došlo velice náhle, v podstatě v řádu hodin před tím, než se odhodlala spáchat sebevraždu. Kolegové na ni vzpomínají jako na tichého člověka, který působil zcela vyrovnaným dojmem," říká Hrubý.

Tragédie ale podle mluvčího zasáhla celý tým tak silně, že banka lidem musela okamžitě poskytnout pomoc psychologa. Všichni ji využili. S odborníkem se scházeli skupinově, několik členů týmu podstoupilo i individuální sezení.

Banka zareagovala na událost podle vedoucího psychologa Marka Preisse z Národního ústavu duševního zdraví rychle a správně. O tak silně emotivní události se musí mluvit, vyhodnotit ji a také uzavřít. "Dost často to stačí. Lidé jsou schopni se vyrovnat s lecčíms," říká Preiss.

V posledních letech přestává být pro firmy péče o duševní zdraví svých zaměstnanců tabu. Aby předešly vážným psychickým problémům a dlouhodobým neschopenkám, čím dál častěji zřizují tréninky psychologické pomoci nebo telefonické linky, kde se jejich pracovníci mohou se svými problémy svěřit. Netýkají se přitom jen psychologické pomoci. Často řeší i právní problémy, jako jsou rozvody. Novou formu prevence zavádí také Policie ČR.

Na psychické rozpoložení zaměstnanců může mít vliv řada okolností − různé životní problémy si přinášejí z domova nebo vznikají přímo v práci. U těch bývá příčinou stres, nadměrná pracovní zátěž a konflikty na pracovišti. Jejich řešení začne být o to naléhavější ve chvíli, když člověk také náhle přijde o osobní jistoty − přátele, rodinu, koníčky.

Čísla varují

Duševní problémy na pracovišti ovlivňují podle odborníků významnou část populace v celé Evropě. Česká správa sociálního zabezpečení eviduje za loňský rok přes 44 tisíc případů pracovní neschopnosti pro duševní nemoci. Téměř dvakrát více postihly ženy. Jedna neschopenka trvala průměrně 85 dní, uvádí sociální správa.

Problémy s psychikou čím dál častěji podle ústavu duševního zdraví vedou k udělení invalidního důchodu a jsou také druhým nejčastějším důvodem jeho přidělení. Ústav také upozorňuje, že i přes pozvolné zlepšování jsou lidé s duševním onemocněním v Česku více stigmatizováni než v zahraničí. Podle výzkumů jen necelých 20 procent Čechů by bylo ochotných mít za spolupracovníka člověka s duševním onemocněním.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru