Nebezpečný trend každoročního nárůstu spotřebovaných antibiotik se začíná zastavovat. Zdravotní pojišťovny hlásí stagnaci, nebo dokonce pokles v počtu předepsaných balení. Nižší počet užívaných antibiotik zaznamenala například Oborová zdravotní pojišťovna.

"Od letošního ledna do října předepsali lékaři svým pacientům celkem 475 547 balení. To je o 15 procent méně než ve stejném období minulého roku," říká mluvčí pojišťovny OZP Jakub Sochor. Oproti roku 2013 předepsali letos lékaři u pacientů pojištěných u OZP dokonce téměř o 20 procent méně antibiotik. "Pokud se trend ve snižování počtu předepisovaných antibiotik potvrdí dlouhodobě, bude to velmi povzbuzující zpráva," dodává Jitka Vojtová, zdravotní ředitelka Oborové zdravotní pojišťovny.

Pozitivní trend zaznamenala i Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra. "V posledním období spotřeba antibiotik neroste," říká mluvčí Hana Kadečková s tím, že pojišťovna loni vydala za antibiotika téměř o pět milionů korun méně než před třemi lety. Zatímco v roce 2015 to bylo celkem 101,5 milionu korun, loni jen 96,6 milionu. HN oslovily s dotazem také Všeobecnou zdravotní pojišťovnu, která ale podobné analýzy nemá k dispozici a do uzávěrky redakce je nestihla připravit.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.