Kromě učitelů nebo školníků potřebuje čím dál víc českých škol také tlumočníky. Počet žáků ze zahraničí na základních školách se podle údajů ministerstva školství neustále zvyšuje. V minulém školním roce usedlo do lavic téměř 22 tisíc malých cizinců, což je o devět tisíc více než ve školním roce 2007/2008. Většina je z Vietnamu, Ukrajiny, Ruska nebo Slovenska.

Ministerstvo školství proto v září začalo školám nabízet tlumočníky zdarma. "Zajišťují překlady do češtiny z běžných jazyků i neevropských, jako je čínština nebo arabština," vysvětluje mluvčí resortu Aneta Lednová. Tlumočit mají především při důležitém jednání mezi školou a rodiči, pomáhat mají také v období adaptace žáka na nové školní prostředí. Školy, které tlumočníky nemají, se děti do výuky snaží zapojit svými silami.

"Žák se účastní výuky, i když třeba všemu nerozumí. Například matematika má v tomhle výhodu, protože počtům je možné porozumět i bez znalosti jazyka," říká ředitelka pražské Základní školy náměstí Curieových Tereza Martínková. V některých předmětech, pokud dítě navíc mluví jazykem, který nikdo jiný ve třídě neovládá, je to ale složité. "Učitelé si vypomáhají třeba internetovými překladači," říká Martínková.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.